Niepewna przyszłość gimnazjów
W Debacie Poranka dr Marcin Smolik, Andrzej Pery i Kamil Szwarbuła rozmawiali o przyszłości szkół gimnazjalnych. Wraz z tegorocznymi egzaminami gimnazjalnymi powróciła dyskusja o reformie szkolnictwa planowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.
2016-04-21, 10:37
Posłuchaj
Likwidacja szkół ponadpodstawowych była jedną z zapowiedzi w kampanii wyborczej PiS. Tuż po objęciu władzy przez PiS prof. Piotr Gliński stwierdził jasno, że likwidacja gimnazjów jest przesądzona. Jednak obecnie minister edukacji Anna Zalewska mówi, że rozważane jest m.in. pozostawienie systemu nauki bez zmian.
Ekspert ds. edukacji Andrzej Pery stwierdził, że zmiana obecnej struktury edukacji może być bardzo kosztowna.
– Znów pojawiają się próby mieszania w systemie edukacji. Oczywiście jest wiele do zrobienia, ale nie ruszałbym obecnego systemu. Każda zmiana to bardzo wysokie koszty. Nasze pieniądze są wydawane tylko po to, aby zmienić strukturę. Mamy XXI wiek i być może nadszedł czas, żeby zastanowić się nad gruntowniejszymi zmianami w edukacji, ponieważ patrząc na nasze szkoły, to przypominają bardziej te z XIX wieku – ocenił gość Polskiego Radia 24.

– Debata wokół gimnazjów zmierza w niewłaściwym kierunku. Jeśli chodzi o kwestie programowe, to sam podział 12 lat nauki jest wtórny. Są ważniejsze problemy niż podział tego czasu w ten czy inny sposób. Chodzi o dobre zrealizowanie podstawy programowej przez nauczycieli, aby wypuścić ludzi gotowych do studiowania lub wejścia na rynek pracy – dodał dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej.
REKLAMA
Natomiast Kamil Szwarbuła z Informacyjnej Agencji Radiowej zwrócił uwagę, że resort edukacji stopniowo wycofuje się z jasnej deklaracji likwidacji gimnazjów.
– Mam wrażenie, że resort edukacji wycofuje się z bezkompromisowej deklaracji likwidacji gimnazjów. Najbardziej prawdopodobna wydaje się opcja 4+4+4, ponieważ nie będzie wymagać zamykania szkół i zwolnienia nauczycieli. Będzie to zmiana najmniej bolesna – wyjaśnił dziennikarz.
W całej rozmowie także o zadaniach, które znalazły się na tegorocznych arkuszach egzaminu gimnazjalnego.
Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.
REKLAMA
Polskie Radio 24/gm
Polecane
REKLAMA