Senat przyjął ustawę o TK

W czwartek Senat przyjął z poprawkami ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. O tym, czy zakończy ona spór wokół TK dyskutowali w Debacie Poranka Marcin Piasecki (Rzeczpospolita), Maciej Marosz (Gazeta Polska) i dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego  Daszyńskiego).

2016-07-21, 10:27

Senat przyjął ustawę o TK
n/z sala posiedzeń Senatu RP. Foto: EASTNEWS

Posłuchaj

21.07.16 Dr Sebastian Gajewski: „(…) ustępstwa PiS i kolejne proponowane zmiany dają obu stronom paliwo do toczenia dalszego sporu politycznego”.
+
Dodaj do playlisty

Odrzucenia ustawy domagała się Platforma Obywatelska. Według niej, pomimo pewnych poprawek, przepisy wciąż są niekonstytucyjne. Prawo i Sprawiedliwość mówiło z kolei o szeregu ustępstw.


Goście Debaty Poranka (od lewej): dr Sebastian Gajewski,  Maciej Marosz i Marcin Piasecki, foto: PR24/TB Goście Debaty Poranka (od lewej): dr Sebastian Gajewski, Maciej Marosz i Marcin Piasecki, foto: PR24/TB

Jak podkreślił dr Sebastian Gajewski, nie należy spodziewać się szybkiego zakończenia sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Mimo że PiS usiłuje ustępować i rezygnować z rozwiązań, które w sposób jawny naruszają porządek konstytucyjny, to nie widziałbym perspektywy szybkiego zakończenia tego sporu, ponieważ nawet te ustępstwa i kolejne proponowane zmiany dają obu stronom paliwo do toczenia dalszego sporu politycznego – podkreślił dr Gajewski.

Także Marcin Piasecki zaznaczył, że spór wokół TK „nie zmierza do zakończenia”. - Mamy kolejną ustawę przeforsowaną przez PiS – zaznaczył. Dodał, że sytuację może odmienić grudniowe odejście ze stanowiska szefa TK, prof. Andrzeja Rzeplińskiego. – Trybunał zostanie pozbawiony wówczas lidera, człowieka który jest twarzą TK i przeciwnikiem zmian dotyczących TK. Wydaje mi się, że spór wokół TK z powodu odejścia prezesa Rzeplińskiego osłabnie – podsumował Piasecki.

Maciej Marosz zgodził się, że odejście prezesa Rzeplińskiego może osłabić spór wokół TK. – Można mieć takie wrażenie patrząc choćby na wczorajszy dzień i postawę prof. Rzeplińskiego w Sejmie – podkreślił Marosz. - Gdy po senackich poprawkach była okazja by podjąć wyciągniętą rękę i nieco obniżyć temperaturę sporu, prezes Rzepliński, jeszcze przed wejściem na salę nazwał działania PiS wojną hybrydową, a na samej sali przybierał równie konfrontacyjną postawę – podkreślił gość.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/pr/pj

__________________ 

Data audycji: 21.07.16

REKLAMA

Godzina audycji: 9:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej