Spór o Trybunał a kształt polskiej demokracji

W czwartek Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok ws. konstytucyjności nowej ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa została zaskarżona przez PO, PLS i Rzecznika Praw Obywatelskich. Według PiS jest w pełni konstytucyjna. O sprawie rozmawiali goście Debaty Poranka: socjolog dr Jerzy Głuszyński, politolog dr Robert Sobiech i dr hab. Sławomir Sowiński (UKSW).

2016-08-11, 10:27

Spór o Trybunał a kształt polskiej demokracji
mat. ilustracyjne. Foto: Bartosz Krupa/East News

Posłuchaj

11.08.16 Dr Robert Sobiech: „Długa dyskusja o tym, jak ma wyglądać podział między władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą pokazuje, że pomimo ponad 20 lat nasza demokracja ma bardzo poważne luki”.
+
Dodaj do playlisty

Pojawiają się głosy, że orzeczenie nie zostanie opublikowane. Jak podkreślił dr Robert Sobiech, tocząca się, długa dyskusja o tym, jak ma wyglądać podział między władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą pokazuje, że pomimo ponad 20 lat „nasza demokracja ma bardzo poważne luki”. - W krajach stabilnych demokracji takie dyskusje właściwie się nie pojawiają. Wchodzimy w okres, który jest pewną rewizją tego, co się przez 25 lat zdarzyło – podkreślił dr Sobiech.

Od lewej: dr Jerzy Głuszyński i dr Robert Sobiech; Foto: PR24/JW Od lewej: dr Jerzy Głuszyński i dr Robert Sobiech; Foto: PR24/JW

Gość zaznaczył także, że jedną z głównych przewin trybunału jest to, że próbuje opowiadać o swojej działalności hermetycznym, prawniczym językiem. Dodał także, że „im dłużej ta sprawa się przeciąga, tym więcej orzeczeń, które mogłyby być korzystne dla przeciętnych obywateli, wisi w powietrzu”.

Dr Jerzy Głuszyński podkreślił z kolei, że „pod wpływem 38 czy 54 ustawy, można wypełnić TK takim składem sędziów, który byłby punktem wyjścia do tego, by podział władzy przestał istnieć”. Dodał, że w czasie gdy w wielu krajach kończy się zachodni dobrobyt społeczny TK jest jeszcze bardziej potrzebny.

Dr hab. Sławomir Sowiński podkreślił, że toczący się wokół TK spór jest wojną pozycyjną, ale „czas niestety biegnie i rosną koszty całego zamieszania”. - W tej chwili czeka już ponad 20 nieopublikowanych wyroków, które mogą mieć różne konsekwencje – zaznaczył dr hab. Sowiński. – Myślę że rząd zdaje sobie z tego sprawę i nie sądzę, że będzie czekał do 18 grudnia na przejęcie kontroli nad TK tylko będzie zmuszony do szukania kompromisu politycznego i prawnego, bo koszty tego zamieszania są coraz większe – podsumował.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/pr

Data audycji: 11.08.16

REKLAMA

Godzina audycji: 9:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej