more_horiz

Debata Poranka: Organizacje pozarządowe w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 10:07
W przestrzeni publicznej trwa debata dotycząca funkcjonowania organizacji pozarządowych. Goście Polskiego Radia 24 – Paweł Kęska z Caritas Polska, Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia, Stanisław Kowalski z Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą” i Maciej Woźniakiewicz, publicysta – w Debacie Poranka rozmawiali o tym, dlaczego ludzie chcą pomagać innym.
Audio
  • 29.11.16 Debata Poranka: Organizacje pozarządowe w Polsce
W Polsce zarejestrowanych jest łącznie ponad 100 tys fundacji i stowarzyszeń.
W Polsce zarejestrowanych jest łącznie ponad 100 tys fundacji i stowarzyszeń.Foto: TusitaStudio / pixabay

Jak podkreślał w Debacie Poranka Maciej Woźniakiewicz, gospodarz audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja na antenie Polskiego Radia 24, kluczem do prowadzenia działalności charytatywnej jest empatia. – Z rozmów z moimi gośćmi wynika, że właśnie ona pcha ich do działania – wskazywał publicysta. – Trzeba dostrzegać drugiego człowieka – dodawał.

Stanisław Kowalski z Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą” zauważył z kolei, że osoby działające w organizacjach charytatywnych muszą wyróżniać się szczególnymi cechami. – Praca z dziećmi jest trudna. O ile nietrudno o rehabilitanta w przypadku dorosłego, to w przypadku najmłodszych jest to problemem. Praca z dziećmi wymaga cierpliwości, odpowiedniego podejścia – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.


Stanisław Kowalski i Sławomir Brzózek/fot.PR24/MS Stanisław Kowalski i Sławomir Brzózek/fot.PR24/MS

Paweł Kęska zauważył w tym kontekście, że niesienie pomocy innym może stać się ważnym elementem życia człowieka. – Jeżeli ktoś doświadczy tego, że jego zaangażowanie i nieustępliwość choć trochę zmieniają świat na lepsze, zaczyna czuć, że jego życie ma większy sens – mówił przedstawiciel Caritas Polska. – Gdyby działania organizacji pozarządowych nie były potrzebne, nikt nie brałby udział w organizowanych przez nas inicjatywach – podkreślał Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia, która rokrocznie angażuje tysiące ludzi w akcję „Sprzątanie świata”.


Maciej Woźniakiewicz i Paweł Kęski/fot.PR24/MS Maciej Woźniakiewicz i Paweł Kęska/fot.PR24/MS

A jakich zmian legislacyjnych, społecznych i politycznych potrzebują organizacje pozarządowe, by ich działalność była jeszcze skuteczniejsza? O tym w całej Debacie Poranka.

Gospodarzem programu był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/mp

Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 29.11.16

Godzina emisji: 9.15


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem