Afera reprywatyzacyjna. CBA zatrzymało urzędników stołecznego ratusza

2017-01-30, 11:05

Afera reprywatyzacyjna. CBA zatrzymało urzędników stołecznego ratusza
Zdjęcie ilustracyjne/fot.cbs.gov.pl

Pięć osób, w związku ze śledztwem dotyczącym reprywatyzacji warszawskich nieruchomości, zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Sprawę komentowali w Debacie Poranka radcy prawni: Adam Ablewicz (Prokuratoria Generalna RP), Leszek Koziorowski, (Stowarzyszenie Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych) oraz były poseł i przedsiębiorca Zbigniew Kozak.

Posłuchaj

30.01.17 Debata Poranka: Reprywatyzacja w kontekście reaktywacji przedwojennych spółek
+
Dodaj do playlisty

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Prokuratury Krajowej - CBA zatrzymało - znanego warszawskiego adwokata Roberta N., byłego zastępcę Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakuba R., rodziców byłego urzędnika - Wojciecha R. i Alinę D., a także Marcina L.

– W wielu sprawach związanych z przedwojennymi spółkami akcyjnymi i innymi podmiotami można znaleźć informacje w publicznych rejestrach, szczególnie w Krajowym Rejestrze Sądowym, o udziale tych osób, które zostały zatrzymane, nadzwyczaj często w stosunku do potencjalnych możliwych udziałów rodzinnych w tych spółkach – mówił w Polskim Radiu 24 mec. Leszek Koziorowski.

– Mec. N. jest znany Prokuratorii Generalnej RP z licznych procesów sądowych, które w imieniu spółek i osób fizycznych wszczynał przeciwko Skarbowi Państwa w związku z reprywatyzacją gruntów warszawskich – powiedział mec. Adam Ablewicz.


Leszek Koziorowski i Adam Ablewicz/fot.PR24/MS Leszek Koziorowski i Adam Ablewicz/fot.PR24/MS

Jak informował Leszek Koziorowski, międzywojennych spółek akcyjnych było 2,5 tys. Reaktywowanych zostało 80 podmiotów. Adam Ablewicz zwracał uwagę, że działania różnego rodzaju organów czasem przynoszą efekty dopiero po licznych poszukiwaniach, zwłaszcza materiału dowodowego.

– To jedna rzecz, która może mieć wpływ na kumulację tych informacji o skutecznym blokowaniu reaktywacji spółek osób prawnych, a więc przepisywaniu do Krajowego Rejestru Sądowniczego. Druga rzecz to kwestia tego, że ostatnio czas nieco sprzyja informowaniu społeczeństwa o takich zjawiskach – mówił Adam Ablewicz.

Natomiast Zbigniew Kozak zauważył, że w sprawie afery reprywatyzacyjnej działania podejmowane są o wiele lat za późno.

– Wszystkie mechanizmy były bardzo dawno znane. Tego majątku już się nie wróci i to jest najgorsza sprawa. Państwo Polskie zostało ograbione – podkreślał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

-------------------

Data emisji: 30.01.2017

Godzina emisji: 9:15


Polecane

Wróć do strony głównej