„Narastające nierówności wynikające z globalizacji są ogromne”
- Nie usprawiedliwiam chuligaństwa, ale musiałabym być osobą ślepą, głuchą i nieczytającą żeby nie zwracać uwagi na to, jak ogromnym problemem są dziś na świecie narastające nierówności wynikające m.in. z globalizacji – powiedziała w kontekście antyglobalistycznych protestów w Hamburgu redaktorka Katarzyna Kozłowska. Gościem Debaty Poranka był również Mirosław Skowron z Super Expressu.
2017-07-10, 09:35
Posłuchaj
10.07.17 Katarzyna Kozłowska i Mirosław Skowron o protestach antyglobalistów w Hamburgu
Dodaj do playlisty
Jak podkreśliła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Kozłowska, spotkaniom mocarstw zawsze towarzyszą manifestacje innych poglądów. - Policja była postawiona w stan najwyższej gotowości, ale wydaje się, że prawdopodobnie niektóre happeningi wymknęły się spod kontroli – mówiła Kozłowska.
Dodała, że nie można potępiać całego dorobku ruchu antyglobalistycznego i sprowadzać go do jednostkowych chuligańskich zachowań. - To, że tematy związane z globalizacją i transformowaniem się naszego życia wywołują takie silne reakcje wcale mnie nie dziwi – wyjaśniła.
Kozłowska zaznaczyła, że wolny handel jest z jednej strony dobrodziejstwem, ale z drugiej strony przyczynia się do tego, że ci, którzy mają kapitał jeszcze bardziej go kumulują i stają się coraz bogatsi, a ci, którzy nie mają nic, staja się coraz biedniejsi.
Z kolei Mirosław Skowron stwierdził, że problemem jest fakt, że niektórzy politycy zdają się przyzwalać na takie zachowanie antyglobalistów. - To zwłaszcza problem widoczny w Niemczech, bo Niemcy ze względów historycznych są przeczuleni na punkcie faszyzmu, punkcie narodowej prawicy i wszystkiego co jest na prawo od CDU/CSU – zaznaczył.
REKLAMA
Jak dodał, antyglobalistyczne podejście na Zachodzie ma zarówno skrajna prawica, jak i skrajna lewica. - Mam jednak wrażenie, że zdecydowana większość dziennikarzy jest skłonna potępiać tylko jedną z tych grup – podsumował Skowron.
Do najgwałtowniejszych zamieszek dochodziło nocami, kiedy bojówkarze wybijali szyby, plądrowali sklepy, podpalali samochody, ustawiali barykady na ulicach. W kierunku policji rzucali płytami chodnikowymi i koktajlami Mołotowa. W akcji policjantów wspierali antyterroryści.
Od czwartku niemiecka policja zatrzymała 288 osób, uczestniczących w zamieszkach w Hamburgu. 144 z nich tymczasowo aresztowano.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Sławomir Jastrzębowski.
Polskie Radio 24/pr
Debata poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
___________________
REKLAMA
Data emisji: 10.07.17
Godzina emisji: 8:06
Polecane
REKLAMA