Święto w cieniu konfliktu? "Prywatna armia"
- Mamy poważny problem z zapisami w konstytucji dotyczącymi zwierzchnictwa nad polską armią – mówił w Debacie Poranka Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy). Razem z Tomaszem Walczakiem (Super Express) skomentowali doniesienia na temat konfliktu między resortem obrony, a Pałacem Prezydenckim.
2017-08-16, 09:44
Posłuchaj
"To jest armia Rzeczypospolitej Polskiej.To nie jest niczyja armia prywatna" - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w dniu Święta Wojska Polskiego w Warszawie. Podkreślił, że armia jest jedna i nie można jej różnicować. Jego słowa odebrano jako przytyk pod adresem szefa MON Antoniego Macierewicza. Wcześniej prezydent Andrzej Duda odmówił wręczenia 15 sierpnia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP.
Zdaniem Wojciecha Wybranowskiego, konstytucja nie precyzuje kompetencji w zakresie zwierzchnictwa nad armią szefa MON i prezydenta. - W efekcie cały system dowodzenia jest niesprawny zarówno na czas pokoju, jak i wojny. Konfliktów zbrojnych nie prowadzi się tylko wojskiem, ale również dyplomacją i finansami – powiedział gość audycji i dodał, że trzeba zastanowić się nad zmianami w konstytucji dotyczącymi systemu dowodzenia i uporządkowania nadzoru nad wojskiem.
- Nie mamy prywatnej armii, a wszystkie konflikty, toczą się o to że MON nie chce dopuszczać Pałacu Prezydenckiego do głosu w tej sprawie. Można nawet odnieść ważnienie, że Antoni Macierewicz otoczył swoim ojcowskim ramieniem polskie wojsko. Prezydent poczuł się w obowiązku przypomnieć, że to on, jako głowa państwa jest zwierzchnikiem sił zrobionych – powiedział Tomasz Walczak. Podkreślał, że takiej struktury, jak armia nie zmienia się w sposób rewolucyjny, a ewolucyjny. Jego zdaniem polityka kadrowa ministra Macierewicza pokazuje, że to nie jest dobra metoda.
Walczak zauważył, że od jakiegoś czasu widzimy próby emancypacji prezydenta, która będzie poddana sprawdzianowi na jesieni, wraz z pracami nad ustawą medialną czy też dotyczącą wymiaru sprawiedliwości. - Wówczas okaże się, czy pan prezydent zdecyduje się wyjść przed szereg i być samodzielnym politykiem. Zobaczymy też, jak zareaguje na to PiS – powiedział. W jego opinii naniesione zostaną kosmetyczne poprawki, a tym samym rozbrojone zostaną kontrowersyjne sprawy, aby nie kuły w oczy opinii publicznej.
REKLAMA
Zdaniem Wojciecha Wybranowskiego, zmiany proponowane przez PiS były niezbędne i naprawiały wymiar sprawiedliwości.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański
Polskie Radio 24/kawa
REKLAMA
Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_____________________
Data emisji: 16.08.17
Godzina emisji: 8.06
REKLAMA
Polecane
REKLAMA