more_horiz

Publicyści o zakończonym proteście osób z niepełnosprawnością

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 09:27
Protestujący w Sejmie opuścili w niedzielę gmach parlamentu. Jak powiedzieli, zawieszają akcję, bo „obecny rząd nie jest gotowy do dialogu”. Rządzący chwalą decyzję o przerwaniu protestu i zapraszają jego uczestników do rozmów. O zakończonym proteście w Sejmie mówili w audycji Debata Poranka Grzegorz Łaguna (SuperStacja), Igor Szczęsnowicz („Gazeta Polska Codziennie”) i Jakub Kapiszewski („Dziennik Gazeta Prawna”).
Audio
  • 28.05.2018 Grzegorz Łaguna, Igor Szczęsnowicz i Jakub Kapiszewski o zakończonym proteście opiekunów osób z niepełnosprawnością.
Iwona Hartwich  opuszcza Sejm po 40 dniach protestu
Iwona Hartwich opuszcza Sejm po 40 dniach protestuFoto: PAP/Marcin Obara

Zdaniem Igora Szczęsnowicza żaden rząd nie traktował protestujących niepełnosprawnych tak poważnie jak rząd PiS. – Stwierdzenia, że protestujący zawieszają działania, ponieważ źle się ich traktuje, świadczą o tym, że protest się upolitycznił. Zrozumieli, że żądanie gotówki nie ma sensu i słusznie zawiesili protest. Moim zdaniem nie było obrazków, które by źle świadczyły o polskim parlamencie. Pielgrzymki i wizyty pokazywały tylko, że jest to robienie show kosztem protestujących. Cokolwiek niepełnosprawni dostaliby od państwa, to zawsze będzie za mało – mówił komentator.

Według Grzegorza Łaguny protestujący wyszli z Sejmu na tarczy. – Nie osiągnęli tego na co liczyli. Nie ma zwycięzców i nie ma pokonanych, ponieważ zwycięski byłby tylko kompromis. W pewnym momencie protestujący nie chcieli odpuścić, lecz ze strony rządu widać było, że woli dawania gotówki nie ma zupełnie. Były za to szykany i próby wygaszenia tego protestu. To nie było dobre, rząd PO nie dawał lepszych propozycji, ale czysto ludzko traktował protestujących lepiej. To porażka władzy, że nie udało jej się tego protestu zakończyć w sposób pokojowy – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W ocenie Jakuba Kapiszewskiego 500 Plus rozepchało budżet i pieniędzy nie ma. – Jestem zmartwiony tym, że nie ma pieniędzy na postulaty osób niepełnosprawnych. To znacząca zmiana narracji ze strony rządu, bowiem dotychczas pieniądze były na wszystko. Przez 500 Plus nie ma pola manewru, a gdzie indziej mogą pojawiać się kolejne żądania różnych grup. Rząd nie padł ofiarą rozdawnictwa, tylko propagandy sukcesu, że „my teraz możemy” – wskazywał publicysta.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/IAR/cd

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 28.05.2018

Godzina emisji: 08:10

Zobacz także

Zobacz także