Debata Poranka: M. Gersdorf skróciła "urlop" i "wróciła do pracy"
Małgorzata Gersdorf pojawiła się przed budynkiem Sądu Najwyższego w Warszawie. Podczas spotkania z dziennikarzami wyraziła przekonanie, że jest pierwszym prezesem Sądu Najwyższego i nikt tego nie zmieni, bo norm konstytucyjnych nie można zmieniać ustawami. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą Małgorzata Gersdorf, która skończyła 65 lat, powinna przejść w stan spoczynku. Gośćmi Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 byli: Andrzej Rafał Potocki z Sieci, Olga Doleśniak-Harczuk z Gazety Polskiej Codziennie i Grzegorz Osiecki z Dziennika Gazety Prawnej.
2018-07-18, 10:42
Posłuchaj
- Normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać ustawami zwykłymi. Nie walczę o swój interes, o swoją pozycję i swój święty spokój, ponieważ gdybym chciała mieć święty spokój, dawno bym odeszła z tego stanowiska. Walczę o państwo, praworządność, zachowanie konstytucyjne - podkreśliła Małgorzata Gersdorf.
- Sytuacja jest bardzo nieprzejrzysta. Pani Gersdorf wraca do pracy, tylko że nie ma do tego prawa. Mamy też sędziego Iwulskiego, który notorycznie nic nie pamięta. Ciężko wyłowić z tego gąszczu informacji jakieś konkrety. Zastanawiam się jak prof. Gersdorf będzie opowiadać o sytuacji w Polsce, w piątek na swoim wykładzie w Niemczech, tym bardziej, że nasi zachodni sąsiedzi również mają problem z Trybunałem Konstytucyjnym, a o tym się nie mówi. W ogóle mam wrażenie, że polski wymiar sprawiedliwości, to jest w tej chwili największy problem w Unii Europejskiej - mówiła Olga Doleśniak-Harczuk.
- Mamy do czynienia z taką sytuacją, jak w westernie pt: "Powrót człowieka zwanego koniem". Pani Gersdorf jest nieliczną z emerytek, która chce wracać do pracy. Niestety przepisy mówią jasno: od 1 lipca jest ona sędzią w stanie spoczynku. Jeśli opozycji się to nie podoba , to może skierować tę sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. - mówił Andrzej Rafał Potocki.
- Konstytucja nie mówi o tym, że można odwołać pierwszego prezesa SN. Wiele problemów wzięło się stąd, że PiS postanowiło dokonać zmian kadrowych w instytucjach i Trybunale Konstytucyjnym. Przecież nie jeden Józef Iwulski jest w Sądzie Najwyższym, tam pracuje 75 sędziów. Prawo i Sprawiedliwość zaordynował takie zmiany, w wyniku których tych sędziów będzie ok 40. Nie wiadomo kiedy reszta z nich będzie wybrana. Czeka nas okres kilkumiesięcznych turbulencji - komentował Grzegorz Osiecki.
REKLAMA
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Małgorzata Gersdorf miała przebywać na urlopie do 19 lipca. Przerwała jednak urlop wypoczynkowy i przyszła rano do Sądu Najwyższego.
W Debacie Poranka również o spotkaniu Trump-Putin oraz o sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego.
Audycję prowadził Tadeusz Płużański.
PR24/PJ/PAP
REKLAMA
______________________
Data emisji: 18.07.18
Godzina emisji: 8:10
Polecane
REKLAMA