X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Mateusz Kosiński: komisja ds. pedofilii powinna unieść się ponad polityczną wojnę

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 09:50
W poniedziałek Komitet Stały Rady Ministrów przyjął kształt ustawy dotyczącej powołania państwowej komisji ds. pedofilii. Komisja ma zająć się przypadkami przestępstw pedofilskich we wszystkich grupach społecznych. Będzie miała szerokie uprawnienia i zbada wskazany problem nie tylko w środowisku kościelnym. W Polskim Radiu 24 o państwowej komisji ds. pedofilii, jej uprawnieniach i przewidywanym składzie mówili publicyści: Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność”) oraz Mirosław Skowron ("Super Express").
Audio
  • 09.07.2019. "Debata poranka". Goście: Mateusz Kosiński (“Tygodnik Solidarność”) oraz Mirosław Skowron ("Super Express").
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Skład komisji ds. pedofilii ma być wybierany w części przez Sejm większością 3/5 głosów. Mówi się o siedmiu osobach zasiadających w komisji. Oprócz Sejmu mają wskazywać je m.in premier, prezydent i rzecznik praw dziecka. Do udziału w pracach komisji ma zostać zaproszona także opozycja.

Projekt ustawy jest prowadzony przez wicepremiera Jacka Sasina i ma być omawiany na jednej z najbliższych Rad Ministrów, tak żeby jeszcze w lipcu mógł trafić do parlamentu. 

Czytaj więcej: Jacek Sasin: komisja ds. pedofilii nie będzie komisją polityczną

O tym, czy powołanie państwowej komisji ds. pedofilii pozwoli choć na częściowe uporanie się z problemem pedofilii, mówili goście Polskiego Radia 24. Zastanawiali się ponadto, kto powinien w niej ostatecznie zasiąść.

Mirosław Skowron mówił o tym, że temat pedofilii jest powszechnie znany - wielu afer nie udało się wykryć, a sprawcy nie zostali ukarani. - Komisja ds. pedofilii ma wyjaśnić zarówno afery pedofilskie w Kościele, ale także poza nim, jak choćby sprawę pedofilów z Dworca Centralnego w Warszawie. Tę sprawę udało się zatuszować - przypomniał publicysta "Super Expressu". Pytany o personalia, gość Polskiego Radia 24 nie miał wątpliwości, że w składzie komisji ds. pedofilii powinien znaleźć się  ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

- Ksiądz Tadeusz od dawna walczy z tym zjawiskiem, za co był karany przez niektórych hierarchów - przypomniał Mirosław Skowron.

Czytaj także:
Michał Woś 1200.jpg
Michał Woś: komisja ds. pedofilii zbada problem w wielu środowiskach

Goście audycji wyrazili pogląd, że "lepiej byłoby, gdyby komisja ds. pedofilii powstała i rozpoczęła pracę dopiero po jesiennych wyborach parlamentarnych". - Ta komisja powinna unieść się ponad polityczną wojnę. Jeśli znajdą się tam przedstawiciele opozycji, to wyobrażam sobie, że będzie to teatr polityczny - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Kosiński.

- Nie wyobrażam sobie, żeby komisja mogła pracować w trakcie kampanii wyborczej. To byłby teatr, najbardziej widoczni byliby politycy - wtórował mu Mirosław Skowron.Zmiany dot. zaostrzenia kar za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii pojawiły się także w ostatniej nowelizacji Kodeksu karnego. "Jak tylko będzie to możliwe, będziemy z całą bezwzględnością żelazem wypalać pedofilię, gdziekolwiek by ona była" - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W opracowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości obszernej nowelizacji Kodeksu karnego główne zmiany w obszarze walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a najcięższe zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Dorota Kania.

Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR

------------------------------------

Data emisji: 9.07.2019

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaostrzenie kar za pedofilię. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 14:12
"Prawo i Sprawiedliwość jednoznacznie stwierdza: ani purpura, ani Nobel, ani Oscar, ani światowa czy europejska sława nikogo nie uchronią przed odpowiedzialnością za zbrodnie pedofilii. PiS jest w stanie poprzeć komisję, która będzie badała sprawę pedofilii we wszystkich środowiskach" - powiedział w piątek w Łodzi Jarosław Kaczyński. Wystąpienie prezesa partii rządzącej komentowali publicyści: Robert Tekieli i Krzysztof Karnkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: PO systematycznie i urzędowo wspiera pedofilię

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 15:00
- Platforma Obywatelska wpiera, ukrywa i chroni pedofilię. Ich środowisko robi to systematycznie - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS i b. minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

7x24. Film braci Sekielskich i zaostrzenie kar za pedofilię. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 11:14
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii. Wpływ na działania parlamentarzystów miał opublikowany niedawno film braci Sekielskich pt. "Tylko nie mów nikomu". W Polskim Radiu 24 do tematu odnieśli się politycy największych partii.
rozwiń zwiń