X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

S. Jastrzębowski: Donald Trump miał przyjechać nie do PiS, tylko do Polaków

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 10:03
- Zasmucające jest to, że są publicyści wypowiadający się z radością o tym, że Donald Trump nie przyjedzie do Polski. On nie przyjeżdża do PiS i polskiego rządu. Miał przyjechać i mam nadzieję, że jeszcze przyjedzie do Polski i Polaków - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Dawid Wildstein z TVP i Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci".
Audio
  • 30.08.2019 Komentarze publicystów po odwołanej wizycie Donalda Trumpa w Polsce i zanieczyszczeniu Wisły
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Prezydent USA Donald Trump ze względu na zbliżający się do Florydy huragan "Dorian" poinformował w rozmowie telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudę, że zostaje w kraju i tym samym zmuszony jest przełożyć swoją wizytę w Polsce. W jego miejsce do naszego kraju przybędzie wiceprezydent USA Mike Pence, natomiast Trump zapowiedział, że przybędzie do Polski w innym terminie.

W obliczu huraganu

- Gdyby w tak trudnej sytuacji huraganu prezydent USA poleciał do Polski, to z pewnością byłby oceniany jako osoba, która uciekła zamiast wspierać i decydować i byłoby to wykorzystywane przeciwko niemu. W tej sytuacji nie może on opuścić USA - zaznaczył Jastrzębowski.

Piotr Cywiński podkreślił, że prezydent Trump jest lojany przede wszystkim wobec Amerykanów. - Nie można cieszyć się z tego, że na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej nie będzie prezydenta USA. Donald Trump udowadnia jednak, że hasło "America first" jest dla niego najważniejsze. Jeśli dziś myśli o reelekcji, to poparcie wyborców z Florydy jest dla niego bardzo ważne - zauważył.

Donald Trump.jpg
Donald Trump zostaje w USA przez huragan. Do Polski przyleci Mike Pence

- Proponuję wstrzymać się z ocenami do czasu przybycia wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. Poczekajmy co ogłosi w zastępstwie Donalda Trumpa, który przecież obiecał, że przyleci do naszego kraju. Ma to dla nas fundamentalne znaczenie, bo to nasz najważniejszy sojusznik - dodał Cywiński.

Dawid Wildstein także zaaprobował decyzję prezydenta USA. - Wszystko wskazuje na to, że w wyniku tego huraganu mogą nawet zginąć ludzie i samo to powoduje, że polska opozycja mogłaby być bardziej powściągliwa w swojej radości z odwołanej wizyty. Odpowiednia reakcja Trumpa w trakcie huraganu lub jej brak może przesądzać o wszystkim - zaznaczył.

Wielka awaria

Goście odnieśli się także do awarii oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie, przez którą do Wisły trafiają hektolitry organicznych ścieków. Szacuje się, że naprawienie awarii może potrwać nawet do kilku miesięcy, a Wiśle grozi katastrofa ekologiczna.

- Próbowałem znaleźć w mediach opis tego, co tak naprawdę się wydarzyło i dowiedziałem się, że jest kolektor, który się zepsuł. Ktoś jest za to odpowiedzialny i muszą się tym zająć nie politycy, ale inżynierowie. Oczyszczalnia "Czajka" powinna być przygotowana na awaryjną sytuację. To, że tę sprawę wykorzystuje się do polityki, jest jednak zrozumiałe, to zbójeckie prawo opozycji - powiedział Sławomir Jastrzębowski. 

Dawid Wildstein podkreślił, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odpowiada za zaniedbanie w tej sytuacji. - To nie Trzaskowski sam doprowadził do awarii w "Czajce", ale będąc prezydentem, bierze nadzór nad najbardziej istotnymi dla miasta elementami i sam fakt, że tego nie sprawdzono wcześniej to jego odpowiedzialność - podkreślił publicysta.

sztab 1200.jpg
Premier zdecydował o budowie zastępczego rurociągu do "Czajki"

- W najbardziej kuriozalnych formach komentarzy mamy stwierdzenie, że nic się nie stało, bo te ścieki wylatują za Warszawą, ale przecież na północ od Warszawy też jest Polska i tam też mieszkają Polacy - dodał.

Piotr Cywiński był bardziej krytyczny w stosunku do Rafała Trzaskowskiego. - Sprawa jest bardzo poważna. Nie chodzi tylko o absurdalną postawę prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który odrzucił wszelką pomoc w tej sprawie. Trzeba wyraźnie rozgraniczyć gdzie kończą się kompetencje lokalnych polityków. Brak mi w tym wszystkim społecznej reakcji. Czekam z utęsknieniem, aż polscy wyborcy zaczną myśleć, kogo sobie wybierają - podsumował dziennikarz.

***

Więcej w nagraniu.

Debatę Poranka prowadził Michał Rachoń.

Data emisji: 30.08

Godzina emisji: 08.10

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Waszczykowski: wystąpienia zagraniczne przeciwko Polsce mają źródła w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 08:23
- Argumenty przeciwko wizycie Donalda Trumpa są jawnie wyciągnięte z polskich mediów opozycyjnych. Nie uważam, że ktoś siedzący głęboko w sprawach amerykańskich ma tak dużą wiedzę o tym, co się dzieje w Polsce. Inspiracja musiała iść z Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS i były szef MSZ w odniesieniu do artykułu w "Washington Post".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radna PiS podała możliwą przyczynę awarii: do błędu doszło w czasie projektowania

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 21:43
Każdej sekundy do Wisły trafia 3 tys. litrów ścieków z uszkodzonej instalacji warszawskiej oczyszczalni „Czajka”. – Prawdopodobnie do błędu doszło w czasie samego projektowania tunelu pod Wisłą – powiedziała w rozmowie z portalem tvp.info Olga Semeniuk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanieczyszczenie Wisły. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 12:27
- Na sekundę, w przeliczeniu, do Wisły wpływają trzy wanny ścieków. Wkrótce największa rzeka Polski będzie jednym, wielkim ściekiem. Teraz Płock musi ponieść koszty, które moim zdaniem powinna pokryć Warszawa  - powiedział Marek Król z tygodnika "Sieci". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Piotr Semka z "Do Rzeczy" i Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej". 
rozwiń zwiń