more_horiz

Ł. Warzecha: decyzja D. Tuska może być rezygnacją z życia politycznego w kraju

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 09:52
Donald Tusk nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich. Agaton Koziński uważa, że ta decyzja może zaszkodzić nie tyle PO, co obozowi rządzącemu, Łukasz Warzecha sugeruje, że to rezygnacja byłego premiera z polskiej polityki, natomiast Tomasz Sakiewicz uważa, że polityk czeka na rozwój wydarzeń w PO.
Audio
Donald Tusk
Donald TuskFoto: Bart Lenoir / Shutterstock

Donald Tusk ogłosił, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich w 2020 roku. - Uważam, że możemy te wybory wygrać, ale do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążona bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem - powiedział.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1200_Kosiniak_PAP.jpg
Władysław Kosiniak-Kamysz o decyzji Donalda Tuska: realnie ocenił sytuację

Agaton Koziński: decyzję mogą odczuć obie strony

Dziennikarz "Polski The Times" Agaton Koziński jest zdania, że określenie "choroba sieroca po Donaldzie Tusku", którego użył prowadzący, dobrze oddaje sytuację w prekampanii wyborczej. – Pytanie, kto na tę "chorobę" bardziej cierpi - Platforma Obywatelska czy PiS, bo doświadczenie wyborów parlamentarnych pokazuje, że może to dużo boleśniej dotknąć PiS – ocenił.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Przepraszam zawiedzionych". Donald Tusk o rezygnacji z kandydowania

– Przyczyna jest prosta: PiS w całej kampanii do wyborów parlamentarnych dążył do bardzo silnej polaryzacji. Nie udało się jej na koniec wygenerować i Koalicja Obywatelska osiągnęła lepszy wynik, niż sugerowały sondaże czy nawet podpowiadała logika. Po prostu schodzenie z linii strzału przyniosło efekt – powiedział publicysta.

W opinii Agatona Kozińskiego partia rządząca ma "duże problemy w sytuacji, kiedy musi walczyć z cieniem, gdy nie ma po drugiej stronie wyrazistego, jasno zdefiniowanego (...) rywala". – Takim rywalem do tej pory był Donald Tusk – mówił na antenie PR24.

Łukasz Warzecha: to może być rezygnacja Donalda Tuska z polskiej polityki

– Trzeba było być skrajnie naiwnym, żeby uważać, że Donald Tusk wystartuje w tych wyborach – ocenił Łukasz Warzecha. Wskazał, że był taki moment, kiedy wydawało się to możliwe, ale od około półrocza szanse na to malały. 

W opinii publicysty "Do Rzeczy" ta decyzja "nie ma większego wpływu na wybory prezydenckie". – Jeżeli już to faktycznie ułatwi Platformie Obywatelskiej poszukiwanie kandydata – mówił.

Łukasz Warzecha uważa, że decyzja byłego premiera ma wpływ na Platformę Obywatelską. W jego opinii, "chyba należy ją odczytywać" jako "rezygnację z życia politycznego w Polsce". 

– On w zasadzie zostawia Platformę, oczywiście nie całkowicie, zakulisowo będzie grał cały czas, ale jego siła oddziaływania będzie spadać – komentował dziennikarz.

tusk rodzina 1200 eastnews.jpg
Kulisy decyzji Donalda Tuska. "Chodzi o lojalność wobec rodziny"

Tomasz Sakiewicz: były premier zostawił sobie otwartą furtkę

Dziennikarz "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz jest zdania, że fakt, iż wybory prezydenckie odbędą się bez Donalda Tuska, wpłynie na politykę opozycji. W jego opinii w Platformie Obywatelskiej istniała "oś sporu" między zwolennikami byłego premiera, a obecnego lidera PO, Grzegorza Schetyny.

 Ta oś sporu może za chwilę zaniknąć. Mówię "może", bo wcale nie jestem pewny, jakie plany ma Donald Tusk. Może traktował wysłanie go na funkcję prezydenta, której być może by nie objął i jeszcze przegrał, jako odsunięcie na boczny tor – wskazał publicysta.

>>>[TRÓJKA] Zmiana lidera w PO? B. Budka: jest wiele głosów za nowym mandatem

 On zostawił sobie cały czas otwarcie jako potencjalnego lidera opozycji. Nie podjął o to jeszcze walki, bo czeka na to, co się stanie w opozycji, co będzie z Grzegorzem Schetyną – dodał Tomasz Sakiewicz.

Zdaniem publicysty "jeżeli Grzegorz Schetyna przestanie być liderem, to być może namaści nowego, może to być na przykład Władysław Kosiniak-Kamysz, który będzie jednoczył opozycję". – Albo sam wróci do polityki, co dzisiaj jest mało prawdopodobne, ale w polityce zmiany bywają głębokie – powiedział Tomasz Sakiewicz na antenie Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej "Debaty poranka".

Rozmawiał Stanisław Janecki.

Polskie Radio 24/msze, IAR

-------------------------------------

Data emisji: 7.11.2019

Godzina emisji: 08.35

Zobacz także

Zobacz także