X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ukłon w stronę elektoratu konserwatywnego". Krzysztof Wołodźko o wypowiedzeniu konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 09:30
- Wypowiedzenie konwencji stambulskiej wywoła konflikt pomiędzy obozem rządzącym a partiami i środowiskami lewicowymi - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wołodźko z "Gazety Polskiej Codziennie". Gośćmi audycji byli też: dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego i Jerzy Mosoń z fundacji FIBRE.
Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko Foto: PR24

Ministerstwo sprawiedliwości złoży dziś (27.07) formalny wniosek do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej o podjęcie prac nad wypowiedzeniem tak zwanej konwencji stambulskiej.

Resort sprawiedliwości tłumaczy, że występuje z wnioskiem, ponieważ "w dokumencie zostały wprowadzone szkodliwe rozwiązania ideologiczne". Jednym z nich - jak pisze w wydanym komunikacie ministerstwo sprawiedliwości - "jest pojęcie tak zwanej płci społeczno-kulturowej w opozycji do płci biologicznej.

Ukłon do Konfederacji?

Krzysztof Wołodźko z "Gazety Polskiej Codziennie" powiedział, że konwencję stambulską odczytuje on bardziej przez pryzmat niedawnej kampanii wyborczej i przez to, co stało się z elektoratem Konfederacji. - Sądzono, że w znacznej mierze zagłosuje on na Andrzeja Dudę. Tak się jednak nie stało - podkreślił.


kprm michał dworczyk free 1200.jpg
Michał Dworczyk: Polska ma bardzo dobrze funkcjonujące prawo chroniące kobiety

Dodał, że obóz rządzący chce pokazać tej bardziej prawicowej części elektoratu, że podejmowane są pewne konkretne decyzje dotyczące wojny kulturowej, jaka toczy się między prawicą a lewicą. - To taki ukłon w stronę elektoratu konserwatywnego - powiedział.

Dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego powiedział z kolei, że rozumie motywy polityczne, jakie kierują obozem Zjednoczonej Prawicy przy zapowiedzi wypowiedzenia konwencji stambulskiej, bo chodzi - jak zauważył - o pozyskanie elektoratu, który odszedł do Konfederacji.

"Straszak"

- To więc próba znalezienia opowieści, straszaka, wokół którego wyborcy konserwatywni obyczajowo będą mogli się mobilizować i na których potrzeby w tym zakresie będzie reagowała Zjednoczona Prawica, np. wypowiadając konwencję stambulską - mówił gość PR24.

Jak dodał, większość mechanizmów i wartości, które są wskazane w konwencji stambulskiej jako podlegające ochronie, jest chroniona w polskim prawie i była chroniona przed datą podpisania i ratyfikacji konwencji. - Niemniej umowa międzynarodowa jest czymś innym niż ustawa na poziomie krajowym - podkreślił.

Jerzy Mosoń z fundacji FIBRE podkreślił, że konwencja stambulska ma chronić przede wszystkim prawa kobiet, ale przy okazji są w niej zapisy krytykowane przez konserwatystów. - Uważają oni, że narusza ona prawa rodziców, bo nakłada na szkoły obowiązek nauczania o trzeciej płci - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
22:31 PR24_MPLS 2020_07_27-08-35-52.mp3 K. Wołodźko, S. Grajewski i J. Mosoń o konwencji stambulskiej ("Debata poranka")

Audycja: "Debata Poranka"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Krzysztof Wołodźko ("Gazeta Polska Codziennie"), dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego) i Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE)

Data emisji: 27.07.2020

Godzina: 08.36


Czytaj także

"Wojna cywilizacji". Temat aborcji w kampanii wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 08:11
- Czasem zachowanie w jakiejś sprawie na pewien czas "status quo" otwiera możliwość ku zmianie w przyszłości. Natomiast podnoszenie ciśnienia, pewnego rodzaju histeria może spowodować awanturę, która przyniesie skutki przeciwne - mówił w Polskim Radiu 24, w kontekście pomysłów dotyczących zmian w prawie aborcyjnym, publicysta Filip Memches.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pod pięknymi hasłami próbuje się wprowadzać ideologię gender". Poseł PiS o konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 09:00
- Pod pięknymi hasłami ochrony ofiar przemocy, próbuje się wprowadzać kwestie związane z ideologią gender - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Gontarz, poseł PiS. Gościem audycji "Dwie strony" był także poseł Artur Dziambor (Konfederacja).
rozwiń zwiń