X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kwestia elementarnej sprawiedliwości". Maciejewski o ustawie dezubekizacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 09:55
- Nie ma powodu, by ci ludzie dostawali przywileje, dużo większe pieniądze na emeryturze niż osoby, które ciężko pracowały, lub, o zgrozo, które były przez ten system represjonowane - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski (tygodnik "Sieci"). W dyskusji wzięli udział również Jacek Łęski (TVP) oraz Wojciech Przybylski ("Res Publica Nowa").
Budynek Trybunału Konstytucyjnegozdj. ilustracyjne
Budynek Trybunału Konstytucyjnego/zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Tomasz Gzell

W Trybunale Konstytucyjnym kontynuowana będzie rozprawa dotycząca tak zwanej ustawy dezubekizacyjnej, która zakłada obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL.

lichocka 1200.jpg
Ustawa dezubekizacyjna przed TK. Lichocka: będziemy jej konsekwentnie bronić

Trybunał Konstytucyjny rozpoznaje sprawę od połowy lipca, na wniosek warszawskiego Sądu Okręgowego z 2018 roku. Sąd ten zakwestionował zgodność przepisów ustawy między innymi z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych, zaufania obywatela do państwa prawa i stanowionego przez niego prawa oraz niedziałania prawa wstecz.

Posłuchaj
23:18 PR24_MPLS 2020_10_06-08-36-00.mp3 06.10.2020 (Polskie Radio 24 / Debata poranka)

Zdaniem Wojciecha Przybylskiego ustawa dezubekizacyjna budzi słuszne emocje. - Sprawiedliwość nie może być nigdy grupowa, powinna dotyczyć tylko indywidualnych przypadków - stwierdził.

Jacek Łęski zwracał uwagę, że zasada braku odpowiedzialności zbiorowej jest dobra w normalnie funkcjonujących systemach prawnych. - Przy wychodzeniu z komunizmu mieliśmy organizacje zwalczające niepodległość Polski, utrzymujące sztucznie wprowadzoną do Polski władzę, represjonujące i zabijające ludzi, działające w sposób zbrodniczy. Pytanie, czy każdy, kto był członkiem tej organizacji, musi mieć indywidualnie udowodnioną winę, zważywszy na to, że służby te starannie zacierały po sobie ślady, np. likwidując archiwa - przypominał.

- Nie mówimy tutaj o odpowiedzialności karnej, tylko o odebraniu przywilejów, które wiązały się z pracą dla tej organizacji. Pomysł, że w wolnej Polsce sprzątaczka, która pracowała w służbie bezpieczeństwa, ma dostawać dużo wyższą emeryturę niż ta, która pracowała w szkole, jest absurdalny. Stąd potrzeba przyjęcia ustawy dezubekizacyjnej - dodał publicysta.

Jak podkreślał Jakub Maciejewski, wprowadzenie ustawy dezubekizacyjnej to kwestia elementarnej sprawiedliwości. - To sprawdzian dla państwa prawa, czy osoby, które utworzyły aparat represji państwa totalitarnego, będą pozbawione przywilejów - mówił gość audycji.

Ustawa dezubekizacyjna obejmuje osoby, które pracowały w komunistycznym aparacie represji od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 roku. Zgodnie z przepisami, emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

W audycji poruszono także kwestię wypowiedzi wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Katariny Barley, niemieckiej polityk SPD, która w swojej wypowiedzi umieszczonej na portalu stacji Deutschlandfunk nawoływała do "finansowego zagłodzenia" państw, takich jak Polska i Węgry, w związku z kwestią "konieczności obrony praworządności" w tych państwach.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Jakub Maciejewski, Jacek Łęski, Wojciech Przybylski

Data emisji: 06.10.2020

Godzina emisji: 8.35

PR24/ka

Czytaj także

"To nasze zobowiązanie". Terlecki o wyższych emeryturach i rentach dla opozycjonistów z czasów PRL

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 23:30
Wyższe emerytury i renty dla opozycjonistów z czasów PRL zakłada nowelizacja ustawy podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę. - Chcieliśmy bardzo to zrobić, trochę się to przeciągało, z tego powodu bardzo nam przykro, ale jest nareszcie podpisana przez pana prezydenta nowelizacja. Pieniądze, skromne, ale jednak będą wypłacane od przyszłego miesiąca - powiedział Polskiemu Radiu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa dot. emerytur funkcjonariuszy PRL w SN. Rozpatruje ją sędzia, który skazywał opozycjonistów

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 12:25
Izba Pracy Sądu Najwyższego zdecydowała o oddaleniu wniosku dotyczącego odroczenia rozprawy do czasu wydania orzeczenia ws. tzw. ustawy dezubekizacyjnej przez Trybunał Konstytucyjny. SN nie wyłączył też ze składu rozpoznającego sprawę prezesa tej Izby Józefa Iwulskiego, który w latach 70. służył w Wojskowej Służbie Wewnętrznej (WSW).
rozwiń zwiń