X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Koziński: odmawiając prawa weta ws. budżetu UE, opozycja osłabia pozycję negocjacyjną rządu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 10:05
- Odbieranie polskiemu i węgierskiemu rządowi prawa do grożenia wetem jest absolutnie nadużyciem i osłabianiem ich pozycji negocjacyjnej przez opozycję - mówił w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński z "Wszystko Co Najważniejsze". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej" i Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej".
Audio
  • Agaton Koziński, Patryk Słowik i Tomasz Sakiewicz o wecie budżetu UE ("Debata poranka" / PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Bidermann/Shutterstock

Unijny pakiet budżetowy może być głównym tematem wideoszczytu z udziałem europejskich przywódców, który rozpocznie się około 18.00. Początkowo szczyt miał być poświęcony wyłącznie walce z pandemią i koordynacji działań, ale po sprzeciwie Polski i Węgier ta sprawa może zdominować wideokonferencję. W audycji "Debata poranka" weto budżetu komentowali Patryk Słowik, Agaton Koziński i Tomasz Sakiewicz.

morawiecki free 1200.jpg
Premier wskaże prawne aspekty weta wobec budżetu UE. Zapowiedział uchwałę

Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej" stwierdził, że - jego zdaniem - weto Polski i Węgier do bieżącego budżetu jest "straszakiem" i "przeciąganiem liny". Podkreślił, że do podobnych sytuacji w Unii Europejskiej dochodziło już nie raz, a w "przytłaczającej większości przypadków" osiągano w końcu porozumienie.

- Potem okazywało się, że skonfliktowane ze sobą strony były w stanie znaleźć porozumienie, które częściowo satysfakcjonowało, częściowo zapewne nie, wszystkich. (...) Moim zdaniem to jest jeszcze kwestia 2-3 tygodni i będzie dokładnie tak samo, to znaczy Polska i Węgry dogadają się z większością państw unijnych, z kolei te państwa, które są obecnie "jastrzębiami", trochę spuszczą z tonu - mówił Patryk Słowik.

Czytaj więcej:

Agaton Koziński z "Wszystko Co Najważniejsze" zgodził się, że faktycznie dotąd zawsze tak było, że mechanizm weta był używany w formie "straszaka". Przywołał słynne powiedzenie, według którego "kiedy w dramacie w pierwszym akcie na ścianie wisi strzelba, to w ostatnim musi wystrzelić", a weto jest właśnie taką strzelbą.

- Zgadzam się, że weto jest tradycyjnym straszakiem negocjacyjnym we wszelkiego rodzaju rozmowach europejskich i zgadzam się, że odbieranie polskiemu rządowi, węgierskiemu rządowi prawa do grożenia wetem jest absolutnie nadużyciem i osłabianiem ich pozycji negocjacyjnej przez opozycję. Opozycja, która, gdy była u władzy, sama chętnie ten argument stosowała, nie powinna tego robić - mówił Agaton Koziński.

Szynkowski vel Sęk PR24-1200.jpg
Szynkowski vel Sęk: mechanizm warunkowości to próba obejścia traktatów unijnych

Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej Codziennie" stwierdził, że w Unii Europejskiej mamy dwa zasadnicze ośrodki, które próbują przejąć wszelką władzę, gdzie z jednej strony jest "nowa koncepcja niemieckiej lebensraum, czyli budowy przestrzeni życiowej", a z drugiej strony jest "postmarksistowski ruch lewacki, który bardzo dominuje w tej chwili w Unii Europejskiej". Publicysta podkreślił, że ruchy te spotkały się ze sobą i współpracują.

- De facto traktaty już chyba przestały obowiązywać. Przecież to, co widzimy, to się wszystko dzieje poza traktatami. My udajemy, że jakieś prawo w Unii obowiązuje. I jest próba wypracowania nowego modelu Europy. Z jednej strony proszę pamiętać, że po stronie polskiej i węgierskiej nie jest tylko Polska i Węgry, ale znaczna część państw, które patrzą, czy nam się uda, czy się nie uda. A po stronie - umownie nazywając - niemieckiej nie jest tak, że są wszyscy i że mają jeden cel, tylko po prostu nie mają odwagi do końca powiedzieć "nie" - mówił Tomasz Sakiewicz. 

Posłuchaj
21:26 PR24_MPLS 2020_11_19-08-35-45_DebataPoranka.mp3 Agaton Koziński, Patryk Słowik i Tomasz Sakiewicz o wecie budżetu UE ("Debata poranka" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Goście: Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze"), Patryk Słowik ("Dziennik Gazeta Prawna"), Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska")
Data emisji: 19.11.2020
Godzina emisji: 08.35

IAR/PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: UE karząca słabszych to nie jest Unia, do której wchodziliśmy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 17:20
- Unia Europejska to wartości, a nie rozporządzenia omijające traktaty. Unia, gdzie jest europejska oligarchia karząca słabszych, to nie jest Unia, do której wchodziliśmy i to nie jest UE, która ma przed sobą przyszłość - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szukamy możliwości kompromisu". Piotr Müller o unijnych negocjacjach ws. budżetu i praworządności

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 09:00
– Szukamy możliwości kompromisu, ale nie ma i nie będzie zgody na takie rozwiązania, które są niezgodne z traktatami unijnymi i takimi, które są niezgodne z konkluzjami Rady Europejskiej z lipca – mówił w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń