Marek Wróbel: USA borykają się z kryzysem, ale to nie jest pierwsza taka sytuacja w historii tego kraju

- Oczywiście, że Biden popełnił kilka błędów, (...) natomiast pamiętajmy, że Stany Zjednoczone bywały już w takich kryzysach - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel (Fundacja Republikańska) o skutkach wycofania wojsk NATO z Afganistanu. Gośćmi PR24 byli także Cezary Krysztopa ("Tygodnik Solidarność") i dr Bartosz Rydliński z UKSW.

2021-08-20, 10:00

Marek Wróbel: USA borykają się z kryzysem, ale to nie jest pierwsza taka sytuacja w historii tego kraju
Joe Biden. Foto: Shutterstock/ Ron Adar

Szybkie przejęcie władzy w Afganistanie przez talibów sprawiło, że Stany Zjednoczone, które wycofały z tego kraju swoje wojska, są w ogniu krytyki. Wielu obserwatorów wskazuje na nadszarpnięty wizerunek USA jako supermocarstwa.

Powiązany Artykuł

pap biden 1200.jpg
"Wizerunek USA został poważnie nadszarpnięty". Lorenz o wydarzeniach w Afganistanie

- W Afganistanie otrzymaliśmy bardzo mocny sygnał, że nasz największy sojusznik potrafi popełniać kardynalne, ogromne, tragiczne w skutkach błędy - wskazał Cezary Krysztopa. Jego zdaniem zaufanie Polski do USA "zostało wystawione na próbę". Ocenił też, odnosząc się do wschodniej polityki obecnej administracji w Waszyngtonie, że Joe Biden "oddał w lenno" Europę Wschodnią Rosji i Niemcom.

Posłuchaj

"Debata poranka". Dr Bartosz Rydliński, Cezary Krysztopa i Marek Wróbel o sytuacji w Afganistanie (Polskie Radio 24) 21:07
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

Marek Wróbel stwierdził, że owszem, Stany Zjednoczone borykają się z kryzysem, a ich przywódca "popełnił kilka błędów", ale to nie jest pierwsza taka sytuacja w historii tego kraju. Nawiązał do wojny w Wietnamie, którą nazwał "bardzo poważną porażką polityczną", podczas gdy Afganistan to "»tylko« kompromitacja". Jak przekonywał, USA potrafiły się podnieść po "wietnamskiej traumie", pokonać ZSRR. - Nie róbmy z kryzysów całkowitych zmian logiki ładu międzynarodowego - mówił.

Dr Bartosz Rydliński wskazał, że Polska armia wysłała swoich żołnierzy do Afganistanu, aby zbierali cenne doświadczenie, ale dziś "jesteśmy innym państwem niż 20 lat temu". - Należy wyciągnąć wnioski względem tego, jak Amerykanie zachowują się wobec najbliższych sojuszników, państw, które klepią po ramieniu, mówiąc: "nie zostawimy was do samego końca" - oświadczył na antenie Polskiego Radia 24.

***

Audycja: "Debata poranka"

REKLAMA

ProwadzącyAdrian Klarenbach

Goście: Cezary Krysztopa ("Tygodnik Solidarność"), dr Bartosz Rydliński (UKSW), Marek Wróbel (Fundacja Republikańska)

Data emisji: 20.08.2021

Godzina emisji: 08.35

REKLAMA

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej