more_horiz

"Cała grupa ma problemy finansowe, przychody znacznie zmalały". Mosoń o konflikcie w Agorze

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 10:01
- W pierwszym kwartale tego roku całościowe przychody grupy Agora wyniosły 146 mln zł i były o około 50 proc. niższe w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z Fundacji FIBRE. Gośćmi audycji byli także: Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej" i dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. 

Trwa spór między Agorą - właścicielem "Gazety Wyborczej" a jej redakcją. Wielu komentatorów podkreśla, że ma on charakter czysto biznesowy. Z drugiej strony redaktor naczelny dziennika Adam Michnik twierdzi, że mamy do czynienia z sytuacją podobną do tego, co się działo w czasie PRL, czyli z walką o wolność słowa. 

- Jeśli ma miejsce zamach na wolność słowa, to jest to zamach tego środowiska, z którego się wywodzi Adam Michnik. To jakiś ich wewnętrzny spór o to, w jaki sposób na rynku ma funkcjonować "Gazeta Wyborcza". Już wcześniej mieliśmy kompletnie nieczytelne dla czytelników historie: dziennikarze "Gazety Wyborczej" tłumaczyli, że portal Gazeta.pl jest czymś zupełnie innym. W końcu doszło do rozłamu - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek.

Dr Sebastian Gajewski z kolei zaznaczył, iż ma wrażenie, że środowisko gazety, "które było szermierzem rynkowych przemian w Polsce, promotorem państwa, w którym liczy się przede wszystkim pieniądz, staje się ofiarą takiego myślenia".

"Ma przynosić zyski właścicielom"

- Okazuje się, że "Gazeta Wyborcza" oraz inne formaty, inne tytuły, których właścicielem jest Agora, mają po prostu zarabiać i przekształcać się w taki sposób, aby przynosić swoim właścicielom zyski. Nie mają tu znaczenia indywidualne zasługi czy to w prowadzeniu gazety, czy dla przemian demokratycznych - podkreślił gość PR24.

- W państwie kapitalistycznym ani "Gazeta Wyborcza", ani jakiekolwiek inne medium prywatne nie służy szeroko rozumianej misji, tylko przede wszystkim zarabianiu pieniędzy - dodał Gajewski. Według niego mamy do czynienia z "wewnętrznym sporem o charakterze biznesowym", ze "sprawą bardzo niezrozumiałą dla przeciętnego odbiorcy".

Jerzy Mosoń z kolei zwrócił uwagę na to, iż "cała grupa Agory ma problemy finansowe". - Przypomnę tylko, że w pierwszym kwartale tego roku całościowe przychody grupy Agora wyniosły 146 mln złotych i były o około 50 proc. niższe w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku - stwierdził. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:01 PR24 2021_11_29-08-35-59.mp3 Jerzy Mosoń, Maciej Kożuszek i dr Sebastian Gajewski o sporze w spółce Agora (Debata poranka) 

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadząca: Dorota Kania 

Goście: Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE), Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego)

Data emisji: 29.11.2021

Godzina: 8.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem