"Odrzucenie weta prezydenta nie wchodzi w grę". Marek Wróbel o ustawie medialnej

2021-12-28, 10:00

"Odrzucenie weta prezydenta nie wchodzi w grę". Marek Wróbel o ustawie medialnej
Grzegorz Lewicki zaznaczył, że Wschód ma aspirację, by "wziąć udział w wyścigu sztucznej inteligencji" . Foto: Cooler8/Shutterstock

- Odrzucenie weta prezydenta nie wchodzi w grę, jednak myślę, że pewne uszczelnienie systemu będzie forsowane przez obóz Zjednoczonej Prawicy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Kozłowski z "Faktu". Gośćmi "Debaty poranka" byli również Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej oraz Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność". 

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Przed świętami Sejm przyjął jej nowelizację. W wyniku tych zapisów właściciel stacji TVN musiałby pozbyć się większościowych udziałów. Ustawa dopuszcza, jako właścicieli mediów w Polsce jedynie podmioty zarejestrowane w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu. Aby odrzucić weto prezydenta w Sejmie potrzeba 276 głosów. Kierując ustawę medialną z powrotem do Sejmu, Andrzej Duda zaapelował do posłów o konstruktywną dyskusję w kwestii przyjęcia przepisów ograniczających obecność zagranicznych podmiotów na polskim rynku medialnym. 

"Odrzucenie weta prezydenta nie wchodzi w grę"

Zdaniem Marka Wróbla "odrzucenie weta prezydenta nie wchodzi w grę". - Jednak myślę, że pewne uszczelnienie systemu będzie forsowane przez obóz Zjednoczonej Prawicy, choćby ze względów prestiżowych, a także ze względów bezpieczeństwa - powiedział gość audycji.

- Sądzę, że za jakiś czas będzie nowy projekt, który być może będzie sankcjonował stan obecny, ale jednocześnie zobowiązywał nowych inwestorów do przestrzegania parytetu mniejszościowego udziału kapitału zagranicznego - zaznaczył Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej. 

"Jest szansa dla powstania ustawy medialnej"

Według Tomasza Kozłowskiego "są szanse, żeby powstała ta ustawa medialna". - Prezydent Andrzej Duda mówił, że mógłby zaakceptować ustawę, jeśli dotyczyłaby kolejnych graczy na rynku medialnym, a nie tych, którzy działają od kilku lat - wskazał.

Jak podkreślił publicysta "Faktu", jego zdaniem, "środowisko prezydenta i obóz rządzący powinni wsłuchać się w to, co mówił wczoraj podczas ogłaszania swojej decyzji Andrzej Duda i przez Sejm przeprowadzić właśnie taką ustawę". 

Posłuchaj

Marek Wróbel, Tomasz Kozłowski i Jakub Pacan o wecie prezydenta ws. ustawy medialnej (PR24/Debata poranka) 22:25
+
Dodaj do playlisty

Z kolei Jakub Pacan ocenił, że "w związku z ustawą medialną jakaś inicjatywa mogłaby powstać jeszcze w tej kadencji". - Natomiast nie wiem, w jakim stopniu będzie się to opłacało Prawu i Sprawiedliwości, ponieważ zbliżają się wybory - zaznaczył publicysta "Tygodnika Solidarność". 

- Jeżeli chodzi o prezydenta, to też pewnie będzie odgrywał jakąś rolę w pomaganiu Prawu i Sprawiedliwości w wyborach, które nadchodzą. Uważam, że powoływanie tej ustawy (medialnej) wywoływałoby problemy - powiedział gość PR24. 

Czytaj również:

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadziła: Dorota Kania

Goście: Marek Wróbel (Fundacja Republikańska), Tomasz Kozłowski ("Fakt"), Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność")

Data emisji: 28.12.2021

Godzina: 08.35

IAR/PR24/nt

Polecane

Wróć do strony głównej