more_horiz

"Patrzę na nie z dużą podejrzliwością". Pietryga o rosyjskich gwarancjach podczas negocjacji z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 09:32
- Nie wierzę w dobre intencje Rosji. Skłaniałbym się w kierunku tego, że jest to próba podstępu i wbicia klina w ukraińskie społeczeństwo - ocenił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze") i Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska").

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już 36. dzień. Publicyści dyskutowali o tym, jak dalej będzie wyglądał ten konflikt, co przyniosą rozmowy pokojowe, a także jaki wpływ na gospodarkę okupanta będą miały wprowadzane i zapowiadane kolejne decyzje dotyczące energetyki.

Agaton Koziński przyznał, że przygotowuje się na długi konflikt. - Zakładam, że to potrwa rok, może kilkanaście miesięcy - powiedział. - Kluczowa wydaje się w tej kwestii determinacja Rosjan. To, że nie osiągają założonych celów, to jedno, ale jakieś cele osiągają - dodał. Podkreślił, że Moskwa tworzy komunikaty propagandowe, z których można wyciągnąć wnioski, że tę wojnę wygrywa. Podkreślił, że najbardziej niepokojący z perspektywy Kremla może być poziom strat, jakie ponosi w wyniku agresji.

Tomasz Pietryga odniósł się do rosyjskich gwarancji po kolejnej turze ukraińsko-rosyjskich negocjacji, które miały miejsce w Stambule. - Patrzę na nie z dużą podejrzliwością. Nie wierzę w dobre intencje Rosji - przyznał publicysta. - Skłaniałbym się w kierunku tego, że jest to próba podstępu i wbicia klina w ukraińskie społeczeństwo - skomentował proponowane ustępstwa terytorialne.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

- Wczorajsza zapowiedź Stanów Zjednoczonych o uwolnieniu rezerw ropy może mieć dużo większe znaczenie niż sankcje, które mają charakter symboliczny - podkreślił Tomasz Sakiewicz. Przyznał, że już sama zapowiedź takiego działania ze strony USA spowodowała, że ceny ropy na światowych giełdach spadły o kilka procent. Sakiewicz ocenił, że kilka miesięcy po wdrożeniu takiej decyzji może spowodować, że Rosja zostanie bez swoich rezerw finansowych, które ma mieć przygotowane na około pół roku. - Jeśli Amerykanie dotrzymają obietnicy i uda się też uwolnić produkcję w krajach arabskich, Wenezueli i Iranie, to ta wojna się skończy dużo szybciej, niż sądzimy, i być może następnej nie będzie - powiedział.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:54 PR24_mp3_20220331083554_Debata_poranka.mp3 Publicyści o możliwym dalszym przebiegu rosyjskiej agresji na Ukrainę i wpływie kolejnych sankcji na rosyjską gospodarkę (Debata poranka/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadził: Stanisław Janecki  

Goście: Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"), Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze"), Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 31.03.2022

Godzina: 8.36

st

Zobacz także

Zobacz także