Wakacje dla kredytobiorców. Mosoń: to jak próba tamowania średniej wielkości rany opaską uciskową

- Tego typu sprawy jak pomoc kredytobiorcom powinno się rozwiązywać po konsultacjach społecznych i z sektorem bankowym. Jeżeli takie pomysły są wprowadzane bez konsultacji, to później mamy do czynienia z perturbacjami jak w przypadku próby reformy wymiaru sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z Fundacji FIBRE. Jak dodał, z wakacjami dla kredytobiorców może być jak z próbą tamowania średniej wielkości rany opaską uciskową, która doprowadza do martwicy jedną z kończyn. Rana nie była tak groźna, a doprowadziła do poważnych konsekwencji.

2022-05-02, 11:10

Wakacje dla kredytobiorców. Mosoń: to jak próba tamowania średniej wielkości rany opaską uciskową
Inflacja zmienia wiele aspektów życia np.chęć do zaciągania kredytów i strukturę wydatków.Foto: shutterstock.com/Kamil Zajaczkowski

Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki przedstawił rządowy plan wsparcia dla dłużników hipotecznych. Wśród propozycji są między innymi wakacje kredytowe, które pozwolą cztery razy w 2022 r. oraz cztery razy w 2023 r. "na własne żądanie nie zapłacić raty i nie będzie ta rata obciążona odsetkami". Kredytobiorcy, którzy nie są w stanie spłacać rat, będą mogli starać się o dopłaty do rat w kwocie do 2 tys. zł miesięcznie przez okres 3 lat.

Ponadto - jak opisywał szef rządu - po 2023 r. będzie można też skorzystać z niższych stawek referencyjnych. - Dzisiaj to jest WIBOR, a od 1 stycznia 2023 r. będzie to stawka niższa niż WIBOR, będzie to stawka pochodząca z rynku międzybankowego, stawka POLONIA overnight. Brzmi może technicznie, ale ważne jest dla kredytobiorców, że będzie to bardziej transparentna stawka i taka, która jest niższa nawet o ponad pół punktu procentowego, nawet dziś może być niższa o 0,9 punktu procentowego niż WIBOR, a więc ogromna ulga - powiedział premier. 

Takie pomysły powinny być konsultowane

Zdaniem Jerzego Mosonia z Fundacji FIBRE tego typu sprawy jak pomoc kredytobiorcom należy rozwiązywać na etapie systemu, po konsultacjach społecznych i po konsultacjach z sektorem, który jest zainteresowany tymi zmianami, czyli sektorem bankowym. - Jeżeli takie pomysły są wprowadzane bez konsultacji to później mamy do czynienia z perturbacjami jak w przypadku próby reformy wymiaru sprawiedliwości. Obawiam się, że z tymi wakacjami dla kredytobiorców może być jak z próbą tamowania średniej wielkości rany opaską uciskową, która doprowadza do martwicy jedną z kończyn. Rana nie była tak groźna a doprowadziła do poważnych konsekwencji - zaznaczył ekspert.

Z kolei Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej" zastanawiał się, czy te wakacje kredytowe i propozycje premiera, mogą faktycznie długofalowo wpłynąć na poprawę sytuacji. Czy ostatecznie nie będzie tak, że cześć tych kosztów i tak pokryje państwo a banki będą nadal czerpały duże zyski. - Z pewną obawą patrzę na te propozycje. Takie interwencje państwowe ostatecznie prowadzą do tego, że my poniesiemy konsekwencje jako państwo, czyli podatnicy.

REKLAMA

W centrum są znowu problemy wyższej klasy średniej

- Kluczowym problemem dzisiaj nie jest to, czy ktoś jest w stanie spłacać kredyt hipoteczny, który przecież wziął na jakiś czas z pełną świadomością zasad kredytowych - komentował dr hab. Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego. - Problemem jest to, że w zasadzie olbrzymia część obywateli znacznie większa niż ta, która ma kredyty hipoteczne, nie jest w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych na cywilizowanych zasadach. Olbrzymia część młodych ludzi i w średnim wieku jest skazana na wynajmowanie mieszkań za wysokie czynsze i to z kolei nie pojawia się w centrum debaty publicznej - tłumaczył ekspert.

Jak mówił w centrum znowu stają problemy wyższej klasy średniej typu właśnie rosnące raty kredytów hipotecznych. - Coś tu jest nie w porządku. Od rządu oczekiwałbym raczej planu na to, co zrobić, żeby ludzie mogli zaspokajać swoje potrzeby mieszkaniowe poza rynkiem najmu, a może na ucywilizowanym rynku najmu i żeby te propozycje były tak konkretne, jak te, które zostały sformułowane dla kredytobiorców - zaznaczył dr hab. Sebastian Gajewski.            

- Jeżeli chcemy od czegoś zacząć to od zreformowania systemu upadłości konsumenckiej, który w Polsce jest niekorzystny i bardzo trudno go przeprowadzić - podsumował Jerzy Mosoń.

Czytaj także: 

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

Posłuchaj

O pomocy dla kredytobiorców mówili dr hab. Sebastian Gajewski, Centrum im. Daszyńskiego; Jerzy Mosoń, Fundacja FIBRE; Maciej Kożuszek, “Gazeta Polska” (Polskie Radio24/Debata poranka) 23:36
+
Dodaj do playlisty
 

***

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Goście: dr hab. Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego), Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE), Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska")
Data emisji: 2.05.2022
Godzina emisji: 8.35

REKLAMA

ASP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej