Samorządowy Kongres Trójmorza. Borowski: siłą rzeczy jesteśmy liderem projektu
- Trójmorze będzie partnerem, którego politycy starej UE nie będą mogli lekceważyć. To jest siła, która przeciwważy porozumieniu Francji i Niemiec. Przyczyni się też do powstrzymania planów federalistycznych w UE - mówił w Polskim Radiu publicysta Adam Borowski. Gośćmi "Debaty poranka" byli także dr Bartosz Machalica i Wojciech Pokora ("Kurier Lubelski").
2022-06-10, 09:46
Samorządowy Kongres Trójmorza zorganizowano w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie w dniach 6-7 czerwca. Motywem przewodnim była współpraca z ukraińskimi regionami. Organizatorem kongresu był Samorząd Województwa Lubelskiego.
Wojciech Pokora zwrócił uwagę na obecność ambasadora USA Marka Brzezinskiego. - USA też chcą inwestować w Trójmorze, zainteresowana jest Japonia i Korea. Nie tylko Europa patrzy z nadzieją na to przedsięwzięcie. Trójmorze to projekt w ramach Unii Europejskiej, nie jest realizowany obok. Wzmacnia wschodnią flankę UE, co ma ogromne znaczenie w sytuacji wojennej. Do inicjatywy od początku była zapraszana Ukraina. Dziś kluczem dla Ukrainy jest przystąpienie do UE, a drogą do tego może być inicjatywa Trójmorza - powiedział.
Adam Borowski przypomniał, że kraje starej UE początkowo nieprzychylnie odnosiły się do tego projektu. Dopiero wsparcie USA dla Trójmorza zmieniło sytuację. - To absolutnie genialny pomysł. Wzmacnia Polskę, siłą rzeczy jesteśmy liderem tego projektu. Musimy obronić Ukrainę i jak najszybciej ją odbudować. Ukraina w Trójmorzu odgrywa bardzo ważną rolę. Trójmorze będzie partnerem, którego politycy starej UE nie będą mogły lekceważyć. To jest siła, która przeciwważy porozumieniu Francji i Niemiec. Stwarza równowagę, przyczyni się do powstrzymania planów federalistycznych w UE - tłumaczył publicysta.
REKLAMA
- Największy potencjał dla równoważenia interesów Francji i Niemiec w Europie miałoby porozumienie Warszawy i Kijowa po wejściu Ukrainy do UE. Taka współpraca miałaby swój ciężar gatunkowy. Faktem jest, że inicjatywa Trójmorza przetrwała ze względu na patronat USA. USA dostrzegają w naszym regionie swoje interesy, niezależnie do tego, kto sprawuje władzę w Białym Domu - podsumował dr Bartosz Machalica.
Posłuchaj
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Debata poranka"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Goście: Adam Borowski (szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej"), Bartosz Machalica (Centrum im. Daszyńskiego), Wojciech Pokora ("Kurier Lubelski")
REKLAMA
Data emisji: 10.06.2022
Godzina: 8.36
PR24
Polecane
REKLAMA