Kompromis na linii KE-Polska ws. KPO. Liziniewicz: europejscy urzędnicy nie będą go zbytnio respektować
- Wprawdzie został zawarty kompromis pomiędzy KE a polskim obozem rządzącym, ale nie jestem przesadnym optymistą, że europejscy urzędnicy będą go respektować - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Marek Wróbel (Fundacja Republikańska) i Michał Piękoś ("Trybuna").
2022-06-14, 09:30
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym. Projekt zmian w SN zgłosił do Sejmu sam prezydent, aby doprowadzić do porozumienia między rządem a Komisją Europejską. Głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta nowelizacji jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.
Publicyści byli pytani, czy ten krok, będący jednym z tzw. kamieni milowych, doprowadzi do szybkiego porozumienia z KE i wypłaty środków w ramach KPO.
- Został zawarty kompromis pomiędzy KE a polskim obozem rządzącym, ale nie jestem przesadnym optymistą, że europejscy urzędnicy będą go respektować - podkreślił Jacek Liziniewicz. Zauważył przy tym, że od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę pozycja Komisji słabnie i stopniowo rezygnuje ona z wcześniejszych projektów jak Fit for 55 czy Zielony Ład. - Może jakieś otrzeźwienie przyjdzie wobec Polski - dodał publicysta.
- Onasz: sama wizyta szefowej KE w Warszawie nie zmieni postaw szerokich grup różnych elektoratów
- KPO zaakceptowany. Wyjaśniamy kwestię finansowania unijnego Funduszu Odbudowy
Wzrost znaczenia KE w Unii
Marek Wróbel skomentował postulat renegocjacji unijnych traktatów. - W miarę narastania różnych problemów i sporów - a przecież w Europie tego nie brakuje na najróżniejszych poziomach i polach - różnego rodzaju tendencje dośrodkowe czy odśrodkowe będą się wzmagać, więc możemy spodziewać się większego poziomu konfliktów - podkreślił. Dodał, że pomysły federalistyczne i unionistyczne w ramach UE nie są niczym nowym.
W opinii Michała Piękosia pojawiające się co jakiś czas zakusy federalizacyjne są hamowane przez Berlin. - W interesie Niemiec jest utrzymanie dwubiegunowości, gdzie ośrodki władzy są rozdzielone między Paryż i Berlin. Na dzisiaj renegocjacja traktatów wydaje się mało prawdopodobna - podkreślił.
Goście "Debaty poranka" odnieśli się także do pojawiających się opinii, że wybory parlamentarne i samorządowe należy rozdzielić, skomentowali również pojawiającą się krytykę polskich inwestycji takich jak np. przekop Mierzei Wiślanej.
Więcej w nagraniu rozmowy.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: Debata poranka
Prowadziła: Dorota Kania
Goście: Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"), Marek Wróbel (Fundacja Republikańska) i Michał Piękoś ("Trybuna")
REKLAMA
Data emisji: 14.06.2022
Godzina emisji: 8.35
st
Polecane
REKLAMA