more_horiz

Jarosław Kaczyński odszedł z rządu. Koziński: karuzela się kręci, to pomaga PiS

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 10:09
Gośćmi Stanisława Janeckiego w audycji "Debata poranka" w Polskim Radiu 24 byli dr hab. Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego), Agaton Koziński (publicysta) oraz Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska").

Prezes PiS Jarosław Kaczyński kilka dni temu oświadczył, że nie jest już w rządzie. - Premier Mateusz Morawiecki oraz - z tego, co wiem - prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację - powiedział. W związku z tą decyzją wczoraj (22 czerwca br.) prezydent Andrzej Duda powołał Mariusza Błaszczaka na urząd wicepremiera. Dodatkowo powołani na stanowiska członków Rady Ministrów zostali też: Zbigniew Hoffman, Agnieszka Ścigaj i Włodzimierz Tomaszewski. 

W mediach pojawiły się również spekulacje - po wywiadzie dla TVP prezesa Prawa i Sprawiedliwości - które mówią o tym, że obecny szef Ministerstwa Obrony Narodowej może zostać następcą Jarosława Kaczyńskiego w roli lidera formacji. 

"To ważne stanowisko"

- Bez względu na to, co powiedział Jarosław Kaczyński (...), obecnie żyjemy w czasach bezprecedensowego zagrożenia bezpieczeństwa zewnętrznego Polski, wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą, dlatego w każdym przypadku, bez względu na to, czy jest to Mariusz Błaszczak czy ktokolwiek inny, sytuacja, kiedy polityk zajmuje stanowisko wicepremiera odpowiedzialnego za koordynację resortu, który z kolei odpowiada za bezpieczeństwo kraju, buduje jego pozycję polityczną - powiedział dr hab. Sebastian Gajewski. 

Podkreślił, że stanowisko wicepremiera do spraw bezpieczeństwa w czasie wojny jest bardzo poważnym stanowiskiem.

Odnosząc się do spekulacji dotyczących tego, że Mariusz Błaszczak może zostać następcą Jarosława Kaczyńskiego na pozycji lidera PiS, powiedział: "Zawsze z dużym dystansem odnoszę się do tego, kto ma zostać następcą Jarosława Kaczyńskiego, czy kogokolwiek innego z innej formacji politycznej, ponieważ te opowieści mają to do siebie, że stale się pojawiają, jednak są zmienne w treści".

Dodał, że skoro "Jarosław Kaczyński jutro, za tydzień, ani za miesiąc nie wybiera się na polityczną emeryturę, to z tym wskazywaniem następcy oraz ustalaniem, kto nim konkretnie zostanie, należy poczekać". 

"Karuzela się kręci"

Z kolei Agaton Koziński powiedział, że temat związany z rekonstrukcją rządu oraz odejściem z rządu Jarosława Kaczyńskiego ciągnie się od dwóch tygodni i jest dla PiS wygodniejszy niż inflacja. - Inflacja bardzo polityczne ciąży obozowi władzy - dodał. 

Zaznaczył również, że "mało kto zna nazwiska osób, które wchodzą w grę polityczną, i mało kto rozumie, jakie będą ich kompetencje oraz jaka logika stoi za ich nominacjami". - Natomiast to, że sama karuzela się kręci i rozmawiamy o nazwiskach, bardzo pomaga PiS - stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Powiedział również, że przetasowania rządowe - jeżeli nie są zbyt częste - pomagają, a nie szkodzą politycznie, a do wyborów jeszcze daleko, więc nie wyklucza, że będą kolejne zmiany.

Argument czysto wizerunkowy 

- Najpoważniejszy argument [który mówił o odejściu Jarosława Kaczyńskiego - przyp. red.] był czysto wizerunkowy - powiedział Tomasz Sakiewicz. 

Wyjaśnił, że" bycie ważnym urzędnikiem państwowym, odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i jednocześnie kierowanie kampanią wyborczą, mogłoby przy każdym wyjeździe Jarosława Kaczyńskiego rodzić takie pytania, jak: Czyim samochodem wyjechał? Z czyjej ochrony korzysta? Dlaczego nie ma go w pracy? Dlaczego bierze pensję?". - A Jarosław Kaczyński chciał właśnie tego uniknąć, aby jego występy nie były obciążone takimi prostymi atakami - dodał. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:07 PR24_AAC 2022_06_23-08-35-59.mp3 Tomasz Sakiewicz: najpoważniejszy argument był czysto wizerunkowy (Debata poranka/Polskie Radio 24)

***

AudycjaDebata poranka

Prowadził: Stanisław Janecki

Goście: Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"), dr hab. Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego), Agaton Koziński (publicysta)

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 8.35

nj

Zobacz także

Zobacz także