more_horiz

Zmiany w rządzie. Prof. Chwedoruk: wyróżnia się awans polityczny szefa MON Mariusza Błaszczaka

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 20:37
- Niewykluczone, że awans polityczny szefa MON Mariusza Błaszczaka stanie się kanwą czegoś poważnego. Jednak nie w kontekście funkcjonowania Rady Ministrów, ale PiS jako partii i jej przyszłości - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Rafał Chwedoruk.
Prof. Rafał Chwedoruk
Prof. Rafał ChwedorukFoto: PR24

Prezydent Andrzej Duda powołał Mariusza Błaszczaka na urząd wicepremiera. Powołani na funkcję członków Rady Ministrów zostali też: Zbigniew Hoffman, Agnieszka Ścigaj i Włodzimierz Tomaszewski.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 większość tych nominacji ma doraźne znaczenie. - Jedynym wydarzeniem, które być może stanie się kanwą czegoś poważnego jest awans polityczny szefa MON Mariusza Błaszczaka. Jednak nie w kontekście funkcjonowania Rady Ministrów, ale PiS jako partii i jej przyszłości. Trwa bowiem dyskusja o sukcesji władzy w tej formacji - powiedział prof. Rafał Chwedoruk.

Minister obrony zastąpi w roli wicepremiera prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który we wtorek ogłosił swoje odejście z rządu. W telewizyjnym wywiadzie wskazał też ministra Błaszczaka jako swojego następcę. - PiS powstało na bazie traumy polskiej prawicy lat 90., gdy wszelkiego rodzaju podziały uniemożliwiały tworzenie na trwałe jakiejkolwiek formacji. PiS opierał się na długoterminowym przywództwie, które nieustannie było relegitymizowane. Utrzymywanie stanu napięcia, odgórnie nakreślanej równowagi pomiędzy różnymi podmiotami i politykami było sposobem na sprawowanie władzy przez Jarosława Kaczyńskiego. Wskazanie na Mariusza Błaszczaka narusza porządek rzeczy, gdy zdawało się, że obecny prezes Rady Ministrów będzie naturalnym sukcesorem także wewnątrz partii. Nominacja dla ministra Błaszczaka jest co najmniej podtrzymywaniem równowagi lub wskazaniem na zerwanie z dotychczasowymi schematami - tłumaczył politolog. 

Równocześnie do rządu wraca były minister finansów Tadeusz Kościński, który został powołany na sekretarza stanu w KPRM i pełnomocnika rządu do spraw pozyskiwania źródeł finansowania dla przedsięwzięć służących wzmocnieniu bezpieczeństwa i obronności państwa. - Mariusz Błaszczak jest związany ze środowiskiem PC od początku. Przez wiele lat zajmował ważne stanowiska. Nominacja dla Kościńskiego może zaskakiwać. Nikt do tej pory nie wiązał go ze sferą obronności, ma też długi staż pracy poza granicami Polski, co może stać się podstawą do zadawania pytań o sens tej nominacji. Najpewniej mamy do czynienia z elementem gier frakcyjnych wewnątrz PiS i Rady Ministrów, z jednoczesną manifestacją premiera Mateusza Morawieckiego, że on też dopracował się własnego zaplecza politycznego - stwierdził prof. Chwedoruk. 


Posłuchaj
21:49 PR24 2022_06_22-19-06-36.mp3 Prof. Rafał Chwedoruk gościem Rafała Dudkiewicza (Stan rzeczy)

 

Tadeusz Kościński poniósł konsekwencje personalne za chaos po wprowadzeniu Polskiego Ładu, na potrzebę podjęcia decyzji personalnych wskazywał sam Jarosław Kaczyński. Ze stanowiskiem ministra finansów Kościński pożegnał się 7 lutego, składając dymisję.

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: prof. Rafał Chwedoruk (historyk, politolog)

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 19.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także