more_horiz

Blokujący manifestacje zapłacą za ich ochronę? „To logiczne”

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 09:40
Po ostatniej miesięcznicy smoleńskiej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, powiedział, że PiS chce zmienić ustawę o zgromadzeniach tak, by można było obciążyć kosztami ochrony manifestacji tych, którzy je blokują. W Debacie Poranka komentarz Cezarego Krysztopy z Tygodnika Solidarność i Bartłomieja Radziejewskiego z Nowej Konfederacji.
Audio
  • 12.07.17 Blokujący manifestacje zapłacą za ich ochronę? „To logiczne”

– Rozmawiałem w gronie prezydium klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości o tym, by zmienić ustawę o zgromadzeniach, obciążając kosztami tych, którzy deklarują np. zablokowanie. Oni są sprawcami tych kosztów, wzrostu tych kosztów – powiedział w radiowej Trójce Mariusz Błaszczak, dodając, że chodzi np. o ruch Obywatele RP. Ta organizacja zapowiadała zablokowanie obchodów 87. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie.

– To bardziej sformułowanie publicystyczne niż administracyjne. Nie sądzę, by rzeczywiście takie rozwiązanie weszło w życie – oceniał Cezary Krysztopa, zauważając przy tym, że taka inicjatywa jest jednak „logiczna”. – Jest tak, że Obywatele RP, a także inne ugrupowania, mogą demonstrować przeciwko PiS czy miesięcznicom smoleńskim. Natomiast łamanie prawa, które miało miejsce wcześniej, czy też zapowiedzi blokady legalnej demonstracji, to akcje, które powinny mieć swoje konsekwencje – dodawał.

Bartłomiej Radziejewski z kolei stwierdził, że mówienie o swego rodzaju karaniu kontrmanifestantów, w kontekście ostatniej miesięcznicy, jest bezprzedmiotowe. – W poniedziałek było spokojnie – przypomniał.

Mariusz Błaszczak wskazywał, już sama zapowiedź, że dojdzie do łamania prawa, blokowania manifestacji, generuje koszty. – To są koszty sięgające wysokich sum – mówił.

Uczestnicy Debaty poranka mówili także o pracach Komisji Weryfikacyjnej złamującej się tzw. dziką reprywatyzacją. 

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/PAP/mp

_______________________

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji 12.07.17

Godzina emisji: 8.10


Zobacz także

Zobacz także