more_horiz

"Polskim władzom zalecam chłodną kalkulację". Sebastian Gajewski o protestach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 10:30
- Decyzje o tym, co stanie się na Białorusi, zapadną w Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego. Gośćmi audycji byli też: Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej Codziennie" i Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre.
dr Sebastian Gajewski
dr Sebastian GajewskiFoto: PR24/PJ

Przebywająca na Litwie kandydatka w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska poinformowała, że jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność za losy swojego kraju.

W wyborach prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia, zdobyła ona według oficjalnych danych 10,1 proc. głosów. Ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc. głosów. Wielu Białorusinów uważa, że wyniki zostały sfałszowane. W kraju odbywają się powyborcze protesty.

"Liderka opozycji mało wiarygodna"

Jerzy Mosoń podkreślił, że ze zdumieniem obserwuje entuzjazm różnych środowisk co do tego, co dzieje się na Białorusi, bo nie jest tajemnicą, że o wszystkim decyduje tam prezydent Rosji, Władimir Putin.

- Sama liderka opozycji białoruskiej jest dla mnie mało wiarygodna, bo co to za liderka, która ucieka z własnego kraju, gdy pojawia się pierwsze zagrożenie dla jej rodziny. Polskim władzom zalecałbym spokój i rozważne działania w sprawie Białorusi, choć trzymam za nią kciuki, trzeba być tu jednak realistą - dodał.

1200.jpg
Swiatłana Cichanouska: jestem gotowa zostać narodowym liderem Białorusi

Dr Sebastian Gajewski podkreślił z kolei, że dobrze, iż Polska życzliwie patrzy na prodemokratyczne dążenia Białorusinów, ale w tej sprawie potrzebna jest chłodna kalkulacja i realne podejście do sytuacji.

"Rosyjskie czołgi i pieniądze"

- Decyzje dotyczące Białorusi zapadają w Moskwie. Najgorszym scenariuszem i dla Białorusinów, i dla Polski będzie powstanie takiego przekonania po stronie Aleksandra Łukaszenki, że jedynym gwarantem utrzymania przez niego władzy, są rosyjskie pieniądze i rosyjskie czołgi.

Maciej Kożuszek zauważył z kolei, że trzeba pamiętać o skali protestów na Białorusi. Z drugiej strony, jak dodał, mitem jest to, iż Białoruś jest dla nas buforem, i nie należy zapominać jednocześnie o wydarzeniach na Ukrainie.

- Polityka wymaga elit, które są zdolne do przejęcia władzy. Przykład Ukrainy pokazuje, że nie wystarczy wyjść na ulice i obalić władzę, potrzebni są też ludzie kompetentni, którzy będą w stanie przeprowadzić kraj przez reformy - podkreślił.


Posłuchaj
22:59 PR24_MPLS 2020_08_17-08-36-28.mp3 J. Mosoń, S. Gajewski i M. Kożuszek o protestach na Białorusi ("Debata poranka")

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre), dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego) i Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska Codziennie")

Data emisji: 17.08.2020

Godzina: 8.33 


Zobacz także

Zobacz także