more_horiz

"Śmiertelne zagrożenie dla PSL". Jacek Liziniewicz o planach podziału Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 10:18
- Sprawa podziału Mazowsza budzi emocje dlatego, że zakończyłaby panowanie barona, marszałka województwa, Adama Struzika - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie". Gośćmi audycji byli też: Jacek Łęski z TVP i Mateusz Wyrwich z tygodnika "Niedziela".
Jacek Liziniewicz
Jacek LiziniewiczFoto: PR24

Goście audycji rozmawiali między o wypowiedzi wiceministra MSWiA, Pawła Szefernakera o tym, iż "niebawem zapadną decyzje dotyczące projektu podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie".

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL), oceniając pomysł podziału, stwierdził, że "jest on nieracjonalny i szkodliwy". Zapowiedział, że będzie bronić integralności woj. mazowieckiego. Podobne stanowisko zajęli inni politycy PSL, a także Koalicji Obywatelskiej.

"Koniec zarządzania spółkami"

Zdaniem Jacka Liziniewicza, plan podziału Mazowsza budzi emocje, bo gdyby do niego doszło, straciłoby na tym dużo PSL. - Marszałek Adam Struzik przestałby być baronem na Mazowszu, przestałby dzielić stanowiska i zarządzać 128 spółkami - powiedział.

warszawa panorama warszawy free sghut 1200.jpg
"Ma pomóc biedniejszej części Mazowsza". Poseł PiS o podziale woj. mazowieckiego

Dodał, że "PSL to organizacja, która żeruje na państwie i istnieje tylko wtedy, gdy może rozdawać stanowiska". Jeżeli traci na to wpływ, to traci, jak podkreślił, tysiące głosów. Ewentualny podział Mazowsza to śmiertelne zagrożenie dla PSL.

Jacek Łęski uważa z kolei, że tego typu rozwiązania są znane na świecie. - Waszyngton jest wyłączony z całego stanu, jest odrębną jednostką administracyjną, podobnie jest w innych dużych państwach europejskich, gdzie metropolia stołeczna rządzi się innymi prawami - zauważył.


Posłuchaj
21:36 PR24_MPLS 2020_08_25-08-35-26.mp3 J. Liziniewicz, J. Łęski, M. Wyrwich o podziale Mazowsza ("Debata poranka")

 

"Panie sprzątaczki z partii"

Podkreślił, że dziś wiele gmin na Mazowszu nie uzyska grantów unijnych z tego względu, że jak dodał, kiedy zsumuje się je z Warszawą, to okazuje się, że są bardzo bogate. - Jest to oczywiście mylne i błędne. Wiadomo, że stolica jest bogatsza niż wiele gmin w województwie - przypomniał publicysta.

Mateusz Wyrwich dodał przy tym, że w jednym z Urzędów Marszałkowskich na Mazowszu było tak dużo ludzi związanych z PSL, że jak się wyraził, nawet panie sprzątaczki były w partii.


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadząca: red. Dorota Kania

Goście: Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska Codziennie"), Jacek Łęski (TVP) i Mateusz Wyrwich ("Niedziela")

Data emisji: 25.08.2020

Godzina: 08.35

Zobacz także

Zobacz także