more_horiz

Głosowanie nad Funduszem Odbudowy. Tomasz Żółciak: przyjęta przez PO taktyka wypadła blado

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 10:15
- Koalicja Obywatelska zakiwała się w swojej taktyce. W sytuacji, kiedy robi się polityczny raban wokół tak fundamentalnej sprawy jak Fundusz Odbudowy, sfinalizowanie tego takim gremialnym wstrzymaniem się od głosu wypada blado - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Żółciak (GDP). Gośćmi "Debaty Poranka" byli także Marek Król ("Sieci") i Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej.    

Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Za głosowało większość posłów klubu PiS (bez Solidarnej Polski), klub Lewicy, KP-PSL i koło Polska 2050. Klub KO się wstrzymał. 

Włodzimierz Bernacki 1200.jpg
Senat zajmie się Funduszem Odbudowy. Włodzimierz Bernacki: PO będzie miała okazję do robienia teatru

- Platforma Obywatelska była w bardzo trudnej sytuacji. Z jednej strony, jeżeli uważa, że te pieniądze z Funduszu Odbudowy byłyby sprzeniewierzone przez PiS, to nakazywałoby to głosowanie na "nie", ale oczywista proeuropejskość Platformy nakazywała głosowanie na "tak", więc PO dała się w dużej mierze dzięki samej sobie wpuścić w tę pułapkę. Efekt jest taki, jaki widzimy. Natomiast pamiętajmy, że każdy z tego politycznego starcia, być może najważniejszego w tej kadencji, wyszedł mniej lub bardziej poobijany - podkreślił Żółciak.  

- Nie powiedziałbym, że wszyscy wyszli poobijani. Mieliśmy jeszcze wcześniej, przed samą awanturą z głosowaniem ws. Funduszu Odbudowy, kryzys w Zjednoczonej Prawicy, który jednak został zażegnany. (...) W porównaniu z tym, co było dwa tygodnie temu - narracją, że zaraz będą przyśpieszone wybory - ZP wyszła z tego kryzysu wzmocniona - ripostował Marek Wróbel. 


Posłuchaj
21:29 PR24_mp3 2021_05_07-08-37-49.mp3 Publicyści o głosowaniu PO w sprawie Funduszu Odbudowy ("Debata poranka")

Z kolei publicysta tygodnika "Sieci" zachowanie Platformy Obywatelskiej ws. FO ocenił jednoznacznie. - Infantylizm goni infantylizm, a idiotyzm goni idiotyzm. Jeżeli są pieniądze wynegocjowane przez premiera Morawieckiego i nie mamy alternatyw, by po pandemii wyjść z tego kryzysu, to o czym tu dyskutować? To jest zawracanie głowy przez Platformę, na czele z Borysem Budką - podsumował Marek Król. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Debata poranka"

Prowadził:  Adrian Klarenbach

Goście: Tomasz Żółciak (GDP), Marek Król ("Sieci"), Marek Wróbel (Fundacja Republikańska) 

Data emisji: 07.05.2021

Godz. emisji: 08.37

kmp

Zobacz także

Zobacz także