more_horiz

Prognozy na 2022 rok. Marek Wróbel: spodziewam się wyhamowania wzrostu inflacji

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 10:10
- Inflacja będzie mocno widoczna w najbliższych kwartałach, natomiast to wszystko będzie hamować. Ceny gazu na niektórych rynkach europejskich już spadają i to wydatnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej. Gośćmi audycji byli także: Jerzy Mosoń z Fundacji FIBRE i dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. 

Zgodnie z taryfami sprzedaży oraz dystrybucji energii elektrycznej, które podał Urząd Regulacji Energetyki, podwyżka cen prądu w 2022 roku wyniesie dla użytkowników indywidualnych średnio około 21 złotych miesięcznie. Tarcza antyinflacyjna ma złagodzić tę podwyżkę do średnio około 6 zł miesięcznie.

- Myślę, że w tym roku będziemy mieli do czynienia z pewną stabilizacją nastrojów. Natomiast inflacja ma co najmniej cztery duże przyczyny, z czego ceny energii to tylko dwie. Inflacja będzie widoczna mocno w najbliższych kwartałach, natomiast to wszystko będzie hamować. Ceny gazu na niektórych rynkach europejskich już spadają i to wydatnie. Widać też nadzieje na ograniczenie tego aspektu spekulacyjnego, jeśli chodzi o handel uprawnieniami - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel. 

"Istotna będzie odpowiedź rządu"

Zdaniem Sebastiana Gajewskiego "kluczowe będzie nie tyle to, czy poradzimy sobie z inflacją, czy ceny energii przestaną rosnąć, ale to, jak skuteczną odpowiedź na te zjawiska gospodarcze da rząd".

- Jeśli tarcza antyinflacyjna zacznie działać i Polacy zobaczą, że ceny się stabilizują albo uda się skompensować tę utratę pieniędzy w naszych portfelach transferami społecznymi, to w jakiś sposób te zjawiska wpłyną na poparcie dla Zjednoczonej Prawicy. Jeśli te mechanizmy okażą się nieskuteczne, to dla obozu rządzącego może się pojawić ryzyko utraty władzy - stwierdził. 

Jerzy Mosoń z kolei zaznaczył, że "rząd wyczerpał pod koniec ubiegłego roku większość możliwości wpływu na rosnące ceny". - Zrobił to, obniżając ceny paliw i sprawiając, że ceny energii będą trochę niższe - powiedział.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:48 PR24 2022_01_03-08-35-09.mp3 Jerzy Mosoń, Sebastian Gajewski i Marek Wróbel o inflacji i podwyżkach (Debata poranka) 

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Mirosław Skowron 

Goście: Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE), Marek Wróbel (Fundacja Republikańska), dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego)

Data emisji: 3.1.2022

Godzina: 8.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także