more_horiz

Nowe sankcje na Rosję. Kożuszek: USA robią to lepiej niż Europa

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 09:56
- Jeśli chodzi o sankcje nałożone na Rosję to podejście Stanów Zjednoczonych jest dużo bardziej konsekwentne i zrozumiałe dla nas, niż postawa Europy Zachodniej w tej kwestii - mówił na antenie PR 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE) oraz dr Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego).  

Ambasadorowie unijnych krajów odbyli prawie trzygodzinną dyskusję w Brukseli na temat kolejnych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że kolejne spotkanie zaplanowano na poniedziałek w południe i wtedy mają oni podjąć ostateczną decyzję w sprawie kolejnego pakietu restrykcji.

O znaczeniu i skuteczności kolejnych sankcji nakładanych przez wspólnoty międzynarodowe na Rosję za zbrojną napaść na Ukrainę mówili goście Polskiego Radia 24.

W ocenie Macieja Kożuszka przede wszystkim w tej kwestii trzeba odróżnić Stany Zjednoczone od Europy Zachodniej. - Jeżeli chodzi o Niemcy, Francję, Włochy, Węgry, ale też mniejsze państwa tj. Cypr, który kombinował na początku całego procesu sankcyjnego, to rzeczywiście mamy dziwne postawy - stwierdził. 

W podobnym tonie wypowiedział się dr Sebastian Gajewski, wg którego reakcja Zachodu na inwazję Rosji na Ukrainę i wszystko, co tam się dzieje, powinna być bardziej stanowcza. - Zbyt długo patrzono na Zachodzie na Rosję jako miły naród, który jest takim samym państwem jak wszystkie inne - dodał.

Brak szans na uniezależnienie się od rosyjskich surowców?

Z kolei Jerzy Mosoń wyraził przekonanie, że twarde kroki tj. embargo na gaz, ropę i węgiel może przynieść negatywne skutki, m.in. wzrost cen tych surowców.  

- Dzisiaj nie ma szans na to, by Europa odcięła się od rosyjskiego gazu i ropy, ponieważ doprowadziłoby to do strasznego kryzysu na całym kontynencie. Putin zdaje sobie z tego sprawę i szuka porozumienia z Chinami, by wciągnąć je do tego konfliktu - dodał.

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

Posłuchaj
23:36 PR24_mp3 2022_03_14-08-35-35.mp3 Publicyści o sankcjach międzynarodowych nałożonych na Rosję za zbrojną napaść na Ukrainę ("Debata poranka")

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadził: Mirosław Skowron   

Goście: Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE), dr Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego)

Data emisji: 14.03.2022

Godzina: 08.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także