more_horiz

"Zgodnie z Konstytucją to NBP musi walczyć z inflacją". Bartosz Machalica o podwyżkach stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 10:01
- Organem, który ma na celu walkę z inflacją czy też utrzymanie jej w ramach celu inflacyjnego jest Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej i to od nich należy wymagać działań nakierunkowanych na ten cel - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego). Gośćmi audycji byli także Piotr Grzybowski (Tygodnik Katolicki "Niedziela") i Wojciech Pokora ("Kurier Lubelski").
Bartosz Machalica: zgodnie z konstytucją, organem, który ma na celu walkęz inflacjączy też utrzymanie jej w ramach celu inflacyjnego jest NBP.
Bartosz Machalica: zgodnie z konstytucją, organem, który ma na celu walkę z inflacją czy też utrzymanie jej w ramach celu inflacyjnego jest NBP.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Ekonomiści spodziewają się dalszych podwyżek stóp procentowych. Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że stopy procentowe w Polsce wzrosną o trzy czwarte punktu procentowego. Po wczorajszej decyzji podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 5,25 procent.

Na antenie Polskiego Radia 24 rosnącą w Polsce inflację ocenili goście "Debaty Poranka". Jak wskazał dr Bartosz Machalica, "zgodnie z Konstytucją, organem, który ma na celu walkę z inflacją czy też utrzymanie jej w ramach celu inflacyjnego jest Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej i rzeczywiście to od nich należy wymagać działań nakierunkowanych na ten cel".

"Swego rodzaju podział ról"

- Jest zrozumiałe, że zarówno rząd jak i partie polityczne, które mają ambicje przejąć władzę po wyborach, składają takie propozycje, które mają na celu złagodzić skutki drożyzny, inflacji - ocenił. - Mamy jednak do czynienia ze swego rodzaju podziałem ról, który oczywiście ma swoje konsekwencje i prowadzi do takiej niespójności w działaniach państwa - zaznaczył.

Wojciech Pokora podkreślił z kolei, że "niestety problemem jest to, że trzeba spowolnić gospodarkę, bo inaczej ta inflacja będzie szybowała tak jak to robi w Turcji, gdzie tych stóp nie cięto, nie podnoszono, nie wygaszano i nie próbowano w żadne sposób regulować".

- To też nie jest tak, że jesteśmy w tym osamotnieni, że to tylko Polska ma problemy z inflacją, że tylko u nas geopdarka reaguje w ten sposób na wydarzenia na świecie - powiedział i dodał, że według prognoz analityków "wydaje się, że za chwile te stopy będą coraz mniejsze".

"To czas kryzysowy"

- Jest czas kryzysowy w związku z tym wszystkie elementy państwa, także fundusze, banki i fundusze inwestycyjne powinny być moim zdaniem dostosowywane do tego okresu, który jest de facto nierynkowym okresem - podkreślił natomiast Piotr Grzybowski.

Jak wskazał, "tutaj są czynniki destabilizujące". - To nie jest gospodarka rynkowa, która na zasadzie wolnej konkurencji stabilizuje rynek i określa i pozycjonuje wszystkie wskaźniki ekonomiczne - powiedział. - To są rzeczy, które są anormalne w normalnej gospodarce i one powinny być w jakiś sposób podsterowywane. Jak mocno ta ingerencja państwa i rządu powinna być robiona to jest odrębne pytanie, natomiast świadomości tego powinna być - ocenił.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:04 Debata poranka 6.05.mp3 Dr Bartosz Machalica: zgodnie z Konstytucją to NBP musi walczyć z inflacją (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego), Piotr Grzybowski (Tygodnik Katolicki "Niedziela") i Wojciech Pokora ("Kurier Lubelski")

Data emisji: 6.05.2022

Godzina emisji: 8.35


jb

Zobacz także

Zobacz także