more_horiz

Kanada wyłamuje się z sankcji przeciwko Rosji? Dr hab. Gajewski: emocje przestały już działać

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 10:00
- Z reakcją Zachodu w postaci sankcji na Rosję jest tak, że jest prawda pewnego czasu, w którym społeczeństwo zachodnie i jego klasa polityczna miała w sobie bardzo głębokie, silne, gwałtowne emocje związane z obserwacją inwazji Rosji na Ukrainę, ze zdjęciami z Buczy i innych miejsc. Wtedy to bardzo mocno rezonowało i to był czas, kiedy można było osiągnąć najwięcej - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego). Gośćmi "Debaty poranka" byli również Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre) i Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska").

Szef kanadyjskiego resortu zasobów naturalnych poinformował, że Kanada zwróci Niemcom serwisowane u siebie turbiny dla gazociągu Nord Stream 1, czyniąc w ten sposób wyjątek w nałożonych wcześniej na Rosję sankcjach. Równocześnie rozszerzone mają być sankcje wobec rosyjskiego sektora energetycznego.

Do tematu odniósł się Maciej Kożuszek, w którego ocenie od samego początku sankcje były dziurawe. - Jeżeli nie ma embarga na rosyjską ropę i gaz (...), to i sankcje finansowe muszą być niepełne, ponieważ ktoś musi płacić Rosji za surowce naturalne. Ta za darmo nie będzie ich pompować - wyjaśnił.     

- W przypadku tej turbiny do Nord Stream 1 martwi mnie, że mimo wszystko z całego tego pakietu wydawało się, że sankcje technologiczne są najskuteczniejsze - wyjście firm, które dostarczały technologie do wydobycia ropy, sankcje dotyczące półprzewodników. Wyglądało na to, że jeżeli rzeczywiście następuje kontrreakcja rosyjskiej gospodarki, to ona następuje także przez to, że ten know-how zachodniej technologii nie trafia już do Rosji. To się oczywiście zmienia, dlatego, że jest kluczowy interes Niemiec w sprawie dalszego pompowania NS1 - ocenił publicysta "Gazety Polskiej".

Emocje opadły

Z kolei dr hab. Sebastian Gajewski zwrócił uwagę, że po czasie, w którym reagujemy emocjonalnie, co dotyczy społeczeństw, jak i klasy politycznej Zachodu, przychodzi czas, kiedy przestajemy się daną tematyką interesować.

- Mimo relacji medialnych wojna i jej obserwowanie staje się elementem codzienności. Siłą rzeczy społeczeństwa obojętnieją, natomiast klasa polityczna zaczyna zajmować się tym, żeby poszczególne kraje odnosiły jak najmniej strat w tej sytuacji, która powstała zarówno w wyniku konfliktu zbrojnego, jak i sankcji, które zostały nałożone na Rosję - stwierdził gość z Centrum I. Daszyńskiego.  

- Gdyby sprawa dotyczyła turbiny dla Polski czy Holandii, to prawdopodobnie te sankcje dalej by działały. A to jest turbina dla Niemiec, które potrzebują rosyjskiego gazu jak wody. Od tego, jak będzie czuło się społeczeństwo niemieckie, jeśli chodzi o konflikt rosyjsko-ukraiński, od tego będzie zależało poparcie europejskiej części Zachodu dla Kijowa - przyznał Jerzy Mosoń.    

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
22:28 PR24_mp3 2022_07_11-08-36-34.mp3 Publicyści o decyzji Kanady ws. przekazania turbiny Niemcom ("Debata poranka")

 

***

AudycjaDebata poranka

Prowadził: Mirosław Skowron  

Goście: dr hab. Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego), Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre) 

Data emisji: 11.07.2022

Godzina emisji: 08.36

kmp


Zobacz także

Zobacz także