more_horiz

Tomasz Sakiewicz o raporcie Amnesty International: ta organizacja wbija nóż w plecy walczącej Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 09:36
- Najpierw należy sprawdzić z kim mamy do czynienia a potem ich oceniać. Poziom powagi tej organizacji po czymś takim spadł do zera - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Dariusz Grzędziński oraz Agaton Koziński.
Zdaniem publicystów raport Amnesty International wpisuje się w narrację Moskwy
Zdaniem publicystów raport Amnesty International wpisuje się w narrację MoskwyFoto: symbiot/shuttetstock

Prezydent Ukrainy oskarżył Amnesty International o próbę - jak powiedział - "objęcia amnestią" agresora i przerzucenia odpowiedzialności na ofiarę. Chodzi o raport organizacji, w którym zarzuciła iłom Zbrojnym Ukrainy, że tworzą bazy i stanowiska ogniowe na terenie osiedli, czym sprowadzają niebezpieczeństwo na cywilów i łamią prawo konfliktów zbrojnych.

Rosyjska narracja

Zdaniem Dariusz Grzędzińskiego trudno jest uwierzyć, że takie raporty są tylko wynikiem błędów. - Działalność w mediach społecznościowych Amnesty International także pozostawia wiele do życzenia (…) Chciałbym wierzyć, że jest to przypadek i brak głębszego przemyślenia sprawy. Trudno się do tego odnieść w sposób cenzuralny i normalny. Takie komunikaty wyraźnie szkodą tym, którzy bronią swojego terytorium - powiedział.

Agaton Koziński wprost przypisuje działanie organizacji do narracji Rosji. - Trudno bronić wojny jako takiej, bo zawsze jest to dramat. Nie zmienia to jednak faktu, że wojna jest zero-jedynkowa. Nie ma odcieni szarości. Amnesty International jednoznacznie zapisuje się do obozu Kremlowskiego. Mamy przynajmniej do tego jasność - ocenił.

Podobnego zdania jest Tomasz Sakiewicz. - Nie mogę się doczekać raportu tej organizacji z Rosji. Sytuacji zarówno więźniów ukraińskich jak i rosyjskich jak i wielu innych rzeczy. Organizacja wbija nóż w plecy walczącej Ukrainie - powiedział.

- Najpierw należy sprawdzić z kim mamy do czynienia a potem ich oceniać. Poziom powagi organizacji po czymś takim spadł do zera. Kolejne raporty trzeba traktować jako głos Moskwy - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty

Posłuchaj
23:00 PR24 2022_08_05-08-36-00.mp3 Dariusz Grzędziński, Tomasz Sakiewicz i Agaton Koziński m.in. o raporcie Amnesty International (Debata poranka)

***

AudycjaDebata poranka

Prowadziła: Stanisław Janecki

Goście: Agaton Koziński (publicysta), Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"), Dariusz Grzędziński ("Wprost.pl")

Data emisji: 5.08.2022

Godzina emisji: 8.36

dz

Zobacz także

Zobacz także