more_horiz

Z jakimi wyzwaniami zmierzy się król Karol III? "Ruchy republikańskie mogą zachwiać Londynem"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 09:52
- Przed królem Karolem III stoi wiele wyzwań. (..) Ruchy republikańskie mogą zachwiać Londynem. Elżbieta miała ogromny autorytet, natomiast w mojej opinii król Karol nie jest lubiany w Wielkiej Brytanii - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 publicysta Adam Borowski. Gośćmi "Debaty poranka" byli także dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego) oraz Adam Jakuć ("Gazeta Współczesna").

W czwartek Pałac Buckingham poinformował, że w wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Do tej sytuacji odnieśli się na antenie Polskiego Radia 24 publicyści dr Bartosz Machalica, Adam Borowski oraz Adam Jakuć.

- Elżbieta II była spoiwem monarchii brytyjskiej. Panowała 70 lat, to jest bezprecedensowy okres. Wstępowała na tron, gdy na Kremlu rządził Stalin, więc to była zupełnie inna epoka. Była też takim łącznikiem z czasami II wojny światowej, które odchodzą do przeszłości - przypomniał dr Bartosz Machalica. Jak dodał, syn królowej wstępuje na tron, "gdy Wielka Brytania jako państwo ma wiele problemów z własną tożsamością, które będą się tylko nasilać".

Śmierć królowej Elżbiety II

Adam Borowski wskazał, że przed królem Karolem III stoi wiele wyzwań. Jego zdaniem, Wielką Brytanię może czekać "demontaż" władzy w krajach zdobytych w podbojach kolonialnych, rozwiązanie kwestii słuszności zachowania monarchii, wyzwania gospodarcze związane z wojną na Ukrainie czy też nowy układ sił w Europie. - Moim zdaniem ruchy republikańskie mogą zachwiać Londynem. Elżbieta miała ogromny autorytet, natomiast w mojej opinii król Karol nie jest lubiany w Wielkiej Brytanii - skomentował.

Z kolei Adam Jakuć zwrócił uwagę, że "zastanawiające jest to, że w prawie jednym momencie dochodzi do bardzo wielkiej zmiany w Wielkiej Brytanii". - Jednocześnie zmienia się i premier, i król. Czy to tylko przypadek, czy może coś więcej? - skomentował. Dodał jednak, że taka sytuacja może być dla Londynu pewną szansą.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:29 PR24_mp3 2022_09_09-08-35-31.mp3 Dr Bartosz Machalica, Adam Borowski oraz Adam Jakuć o tym, co się zmieni w Wielkiej Brytanii po śmierci królowej Elżbiety II ("Debata poranka"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Debata poranka

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Goście: dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego); Adam Borowski (publicysta, wydawca); Adam Jakuć ("Gazeta Współczesna")

Data emisji: 09.09.2022 

Godzina emisji: 08.35

ng

Zobacz także

Zobacz także