more_horiz

Afera korupcyjna w PE. Komentarz publicystów

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 09:58
Parlament Europejski odwołał z funkcji wiceprzewodniczącą izby Evę Kaili - grecką polityk zamieszaną w skandal korupcyjny. Chodzi o sprawę kupowania wpływów przez Katar, państwo-gospodarza mundialu. Za odwołaniem Evy Kaili europosłowie zagłosowali niemalże jednomyślnie - 625 osób było za, 1 przeciw, 2 wstrzymały się od głosu. Do przedwczesnego zakończenia jej kadencji konieczna była większość 2/3.

Eva Kaili jest jedną czterech osób aresztowanych dotąd w ramach głośnego śledztwa belgijskiej policji. Lokalne media informują, że w domu greckiej polityk funkcjonariusze znaleźli worki z pieniędzmi, w sumie 150 tysięcy euro. Z tego powodu utraciła immunitet.

Afera korupcyjna w PE

W Polskim Radiu 24 o aferze korupcyjnej w Parlamencie Europejskim debatowali publicyści: Piotr Grzybowski, Jerzy Mosoń i Bartosz Brzyski. Goście audycji zwracali uwagę na to, że to nie pierwsza afera związana z najwyższymi unijnymi instytucjami i należałoby prześwietlić wielu urzędników, a także ich współpracowników. Mówili także o nieoficjalnym, a także całkowicie oficjalnym lobbingu państwowym i korporacyjnych w UE.

W drugiej części audycji publicyści mówili o sytuacji politycznej w Polsce - o odrzuceniu wniosku o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry oraz o pomyśle komisji weryfikacyjnej ds. bezpieczeństwa energetycznego w Polsce, który nie uzyskał większości na posiedzeniu sejmowej komisji.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:09 PR24 2022_12_14-08-35-05_Debata.mp3 Publicyści komentowali aferę korupcyjną w Parlamencie Europejskim oraz bieżące wydarzenia w polskiej polityce ("Debata poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Goście: Piotr Grzybowski (Tygodnik katolicki "Niedziela"), Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE), Bartosz Brzyski (Klub Jagielloński)
Data emisji: 14.12.2022
Godzina emisji: 08.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także