Moskwa, Teheran i Ankara przejmują inicjatywę na Bliskim Wschodzie
„Moskwa, Teheran i Ankara przejmują inicjatywę na Bliskim Wschodzie” – to najczęstszy komentarz do rozmów szefów dyplomacji Rosji, Iranu i Turcji na temat Syrii. O wzajemnych relacjach tych państw mówił w programie Świat w Południe ekspert ds. wschodnich Grzegorz Gromadzki.
2016-12-21, 13:56
Posłuchaj
Jak podkreślił Grzegorz Gromadzki, nawet mimo zabójstwa rosyjskiego ambasadora w Turcji, władze rosyjskie stwierdziły, że nie będzie zahamowania w odwilży stosunków rosyjsko-tureckich. - Turcja jest ważnym graczem w regionie, w którym Rosja też chce być i w którym już jest – zauważył gość.
Dodał, że oba państwa łączy „pewne spojrzenie na politykę, system polityczny, jaki powinien panować, a także rządy autorytarne”. - Na pewno to je zbliża. Zbliża je także niechęć do Zachodu, która jest oczywista u Putina i coraz bardziej widoczna u Erdogana – podsumował Gromadzki.
Gość odniósł się także do relacji rosyjsko-irańskich i zwrócił uwagę, że przez dłuższy czas Rosja była jedynym krajem, który wspierał rząd w Teheranie. – To była wyjątkowa dla Rosji sytuacja, bowiem Iran był mocno potępiany przez kraje Zachodu. ONZ wprowadziło bolesne sankcje przeciwko Iranowi, a Rosjanie starali się je zmiękczać – podkreślił Gromadzki.
W Świecie w południe mówiliśmy także o poniedziałkowym zamachu w Niemczech. Korespondent Polskiego Radia Wojciech Szymański poinformował o postępach w poszukiwaniach sprawcy zamachu.
REKLAMA
- Niemieckie media informują, powołując się na nieoficjalne źródła, że w polskiej ciężarówce, wykorzystanej do zamachu, znaleziono dokumenty należące do Tunezyjczyka powiązanego z islamskimi radykałami. 21-letni Tunezyjczyk znany jest policji i jest teraz poszukiwany w całych Niemczech. Trzeba jednak liczyć się z tym, że dokumenty zostały podrzucone do kabiny celowo – mówił Wojciech Szymański.
Wojciech Szymański mówił w Polskim Radiu 24 o atmosferze jaka panuje teraz w Niemczech. – Podczas poszukiwań uzbrojonego napastnika w Niemczech panuje nerwowa atmosfera. Informacja o jego pochodzeniu
niesie ze sobą ogromny ładunek polityczny, bowiem niewątpliwie zaszkodziłaby kanclerz Angeli Merkel i została wykorzystany przez partie prawicowe – komentował korespondent Polskiego Radia 24.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Krzysztof Renik.
Polskie Radio 24/pr, kk
Więcej Świata w Polskim Radiu 24
Data emisji: 21.12.16
Godzina emisji: 12:33
REKLAMA