Nowa odsłona LuxLeaks. Jean-Claude Juncker blokował reformy podatkowe UE?

Kolejne informacje, uzyskane dzięki dziennikarzom śledczym pokazują, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker mógł, jako premier Luksemburga, blokować unijne plany ograniczenia unikania opodatkowania. – Wszyscy o tym wiedzieli, teraz ujrzało to na światło dzienne. To wpłynie na utratę zaufania opinii publicznej do Komisji Europejskiej – mówiła w audycji Świat W Południe Daria Żebrowska-Fresenbet z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.

2017-01-04, 13:33

Nowa odsłona LuxLeaks. Jean-Claude Juncker blokował reformy podatkowe UE?
Jean-Claude JunckerFoto: flickr.com/eppofficial

Posłuchaj

04.01.2017 Szef Komisji Europejskiej zamieszany w aferę podatkową. Gość: Daria Żebrowska-Fresenbet z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.
+
Dodaj do playlisty

Ujawnione dokumenty to nowa odsłona LuxLeaks z 2014 roku. Afera dotyczyła zawierania przez rząd Luksemburga specjalnych umów podatkowych z wielkimi koncernami, które uchylały się od płacenia podatków w innych krajach Wspólnoty.

Jak tłumaczyła gość, prawo podatkowe w Luksemburgu pozwala na różnego rodzaju układy i tajne porozumienia, które umożliwiają wyprowadzanie pieniędzy do innych rajów podatkowych. – Ale ten kraj nigdy nie zaistnieje na liście rajów podatkowych UE, bo jest członkiem założycielem, jest przejrzysty i wymienia się informacjami – mówiła. – Nawet, kiedy Luksemburg przejął prezydencję, była mowa, że będą wieść prym w walce z unikaniem opodatkowania – zaznaczyła. Jej zdaniem, o działaniach Jeana-Claude’a Junckera wszyscy wiedzieli, jednak proceder został ujawniony dzięki sygnalistom. – Nie może teraz być tak, że ich się karze, a Junckera stawia na stanowisku – podkreśliła.

Daria Żebrowska-Fresenbet wyjaśniała, że globalne zasady opodatkowania powstały sto lat temu i są przestarzałe. – Jest dużo dziur, które są wykorzystywane. Gość mówiła, że trzy czynniki kwalifikują dany kraj, do bycia rajem podatkowym: niska, bądź zerowa stawka CIT, duża tajność oraz prawo podatkowe, które ułatwia wyprowadzanie pieniędzy. W jej ocenie, by zmienić sytuację, konieczna jest międzynarodowa współpraca. – Przywileje dla dużych korporacji powinny być ukrócone. Potrzebne jest globalne ciało do spraw podatków. Wiele państw opowiada się, by powstało przy ONZ – podsumowała.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Michał Strzałkowski.  

Polskie Radio 24/ip

Świat w Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

REKLAMA

Data emisji: 04.01.2017

Godzina emisji: 12:35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej