Świat w Południe: Przed szczytem NATO

– Szczyt NATO w Warszawie to dla wszystkich członków Paktu Północnoatlantyckiego doskonały moment, aby pokazać solidarność na dwóch ważnych frontach: wschodnim i południowym – oceniała w Polskim Radiu 24 Karen Donfried z German Marshall Fund.

2016-07-08, 13:21

Świat w Południe: Przed szczytem NATO
Przewodniczący Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg i Karen Donfried z German Marshall Fund/fot.youtube.com

Posłuchaj

08.07.16 Świat w Południe: Karen Donfried o szczycie NATO
+
Dodaj do playlisty

Podczas szczytu w Warszawie (8-9 lipca), przywódcy państw Sojuszu mają m.in. potwierdzić decyzję dotyczącą rozmieszczenia czterech batalionów NATO w Polsce i krajach bałtyckich. Ma to być stała, choć rotacyjna obecność sił Paktu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance.

Jak zauważyła na naszej antenie Karen Donfried, stała, rotacyjna obecność sił NATO w Polsce i krajach bałtyckich będzie tak samo mocnym sygnałem dla Rosji, jak stałe bazy. – W praktyce nie ma znaczenia czy siły będą rotacyjne, czy też nie. Tak czy inaczej, żołnierze Sojuszu przez cały czas będą obecni na wschodniej flance – zaznaczyła ekspertka.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, w kontekście zagrożenia na południowej flance (Bliski Wschód i Afryka Północna), przywódcy NATO podczas szczytu w Warszawie zdecydują prawdopodobnie o misji szkoleniowej w Iraku.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Magdalena Skajewska.

Polskie Radio 24


Polecane

Wróć do strony głównej