Konstytucja Biznesu. "Krok w dobrym kierunku"

30 kwietnia weszła w życie Konstytucja Biznesu, która ma poprawić relacje biznes-administracja. Pakiet pięciu ustaw przewiduje m.in., że co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców; działalność nierejestrową, czy powołanie rzecznika przedsiębiorców. O sprawie  mówili w audycji Szukając Dziury W Całym Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute) i Andrzej Sadowski (prezydent Centrum im. Adama Smitha).

2018-05-09, 11:33

Konstytucja Biznesu. "Krok w dobrym kierunku"
Premier Morawiecki podczas prezentacji Konstytucji dla Biznesu. Foto: Robert Ostrowski/EASTNEWS

Posłuchaj

08.05.2018 Tomasz Wróblewski i Andrzej Sadowski o konstytucji dla biznesu.
+
Dodaj do playlisty

Nowe prawo ma przynieść istotną zmianę w funkcjonowaniu przedsiębiorców i poprawić jakość relacji między biznesem a administracją. Rozwiązania Konstytucji Biznesu zastąpią obowiązującą ustawę z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Zdaniem Tomasza Wróblewskiego Konstytucja Biznesu to krok w dobrym kierunku. – W konstytucji dla biznesu jest dwieście zapisów, bardzo szczegółowych i technicznych. Nie wszystkie prawdopodobnie spełniają nadzieje przedsiębiorców, ale posuwają rzeczy w dobrym kierunku. Konsultacje były, lecz wiele przepisów w trakcie legislacji zostało rozmytych. Niemniej ten pakiet jest skierowany do pomocy mikroprzedsiębiorców, którzy byli wyjątkowo nieuprzywilejowani. Nie stworzyliśmy całkowicie przejrzystego systemu funkcjonowania firm w państwie – mówił analityk.

Według Andrzeja Sadowskiego w Polsce mamy nadprodukcję prawa. – Konstytucja Biznesu jest reklamowana jako nawiązanie do ustawy Wilczka z 1988 roku. Wprowadzenie zasady „co nie jest zakazane, jest dozwolone” miało wtedy miejsce w sytuacji, kiedy prawa gospodarczego w Polsce nie było. Wtedy ta zasada miała fundamentalny sens. Teraz nawet jeśli ta zasada będzie uczciwie wykonywana, to wchodzi w sytuację, w której przedsiębiorca w Polsce powinien poświęcić cztery i pół godziny życia na przeczytanie aktów prawnych, które Sejm wytworzył – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Na Konstytucję Biznesu składają się ustawy: Prawo przedsiębiorców; o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/PAP

______________________

REKLAMA

Data emisji: 08.05.2018

Godzina emisji: 20:37


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej