X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Druga rocznica pacyfikacji Euromajdanu

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 11:31
Mijają dwa lata od rewolucji na Majdanie. Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich), Nedim Useinov (Fundacja Solidarności) i Michał Potocki (Dziennik Gazeta Prawna) mówili w audycji Piotra Pogorzelskiego 7 Dni Wschód, jak dziś funkcjonuje społeczeństwo i państwo ukraińskie.
Audio
  • 21.02.16 Wojciech Konończuk: „Po dwóch latach od Majdanu nastroje społeczne na Ukrainie są gorsze niż przed rewolucją (…)”.
Mieszkańcy Kijowa oddają cześć poległym na Majdaniefot.flickrdanny
Mieszkańcy Kijowa oddają cześć poległym na Majdanie/fot.flickr/danny

– Osiągnięciem Majdanu jest ukraińskie społeczeństwo, które dzisiaj jest impregnowane na autorytaryzm – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Konończuk.

Nedim Useinov wymieniał udane reformy i zmiany, które nastąpiły po krwawo stłumionych w lutym 2014 roku protestach ukraińskiego społeczeństwa przeciwko władzy.

– W dwa lata po Majdanie, na Ukrainie powstało Narodowe Biuro Antykorupcyjne, od podstaw została zbudowana nowa policja, funkcjonuje prawo o zamówieniach publicznych, jest ustawa dekomunizacyjna, zmieniono doktrynę wojskową, zapoczątkowano reformę decentralizacyjną – mówił gość Polskiego Radia 24.

Niestety nie wszystkie reformy kraju udało się przeprowadzić, a państwo nadal wymaga przeformowania. Największym problemem pozostaje, oprócz kryzysu na wschodzie Ukrainy, korupcja.

– Po dwóch latach od Majdanu nastroje społeczne są gorsze niż przed rewolucją. Ukraińcy po Majdanie liczyli, że nowym władzą uda się w szybkim tempie naprawić kraj. Duża część klasy politycznej na Ukrainie nie jest zainteresowana walką z korupcją. Bez tego trudno jest mówić o systemowej naprawie państwa. Narodowe Biuro Antykorupcyjne działa na ćwierć gwizdka – zauważył Wojciech Konończuk.

– Wadą współczesnej sceny politycznej Ukrainy jest dostęp do władzy starych elit, które są uwikłane w poprzednie reżimy i systemy oraz są skorumpowane – utrzymywał Nedim Useinov.

– Nie można kategoryzować sytuacji na Ukrainie dwubiegunowo, bowiem ani nie ma jednej wielkiej zdrady, ani zwycięstwa. To raczej cykl małych zdrad i małych zwycięstw. Oczywiście, klasa polityczna nie zmodernizowała się – podsumował Michał Potocki.

Walki na placu Niepodległości w Kijowie z 18–20 lutego 2014 stały się punktem zwrotnym we współczesnej historii Ukrainy. Pod wpływem protestów i manifestacji parlament usunął z urzędu prezydenta Wiktora Janukowycza, a kraj rozpoczął szereg reform.

Audycję prowadził Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/dds

 

Zobacz więcej na temat: Majdan Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak