Integracja ukraińskich imigrantów w polskim społeczeństwie
Coraz więcej Ukaińców wiąże swoje życie z Polską. Chcą w naszym kraju pracować, uczyć się, godnie żyć. W środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu uroczyście podpisano porozumienie o zniesieniu przez UE wiz dla obywateli Ukrainy. O ukraińskiej imigracji mówili w audycji 7 Dni: Wschód Myrosława Kery z Ukraińskiego Domu w Warszawie i Marta Jaroszewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
2017-05-21, 11:51
Posłuchaj
Jak podkreślała Marta Jaroszewicz, podpisanie porozumienia o zniesieniu wiz było wielkim świętem dla Ukraińców. – Myślałam, że wszyscy są już zmęczeni tym tematem na Ukrainie, a jednak, ku mojemu zaskoczeniu, był to temat nr 1 w mediach i na ulicy. Ukraińcy się bardzo cieszą ponieważ jest to jedyny w tej chwili namacalny krok na drodze do Unii Europejskiej. Widać wyraźny wzrost zainteresowania paszportami biometrycznymi wśród Ukraińców – powiedziała ekspertka.
Według Urzędu ds. Cudzoziemców na koniec 2016 roku w Polsce przebywa 100 tysięcy Ukraińców, z ważnymi kartami pobytu. Natomiast liczba wiz wydanych obywatelom Ukrainy przekroczyła milion. – Osoby z kartami pobytu to są ludzie, którzy na pewno są w Polsce. Jednak de facto polskie władze nie wiedzą, ilu jest tu Ukraińców. Dlatego komentarze o milionie Ukraińców są wykorzystywane politycznie, np. w dyskusjach z Unią ws. nieprzyjmowania uchodźców. Urząd ds. Cudzoziemców szacuje, że w Polsce jest od 300 do 500 tysięcy Ukraińców w danym momencie – powiedziała Myrosława Keryk.
Przedstawicielka Ukraińskiego Domu przybliżała również pracę, jaką wykonają organizacje pozarządowe przy integracji imigrantów. - Fundacje, które ułatwiają integracje cudzoziemców w Polsce, są finansowane z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji UE. W ramach integracji mamy na myśli naukę języka polskiego, konsultacje ws. legalizacji pracy i pobytu. To się przekłada potem np. na podatki czy ubezpieczenie, jeśli nie będziemy inwestować w uświadamianie, to większość ludzi będzie w szarej strefie – wskazywała Keryk.
Według Marty Jaroszewicz Polska jest najbardziej jednorodnym narodowo krajem Unii. – Dotychczas nie było tematu cudzoziemców, więc nie było mechanizmów i polityki. Ukraińcy, którzy pracują sezonowo czują się w Polsce >>niewidoczni<< imigranci, co zmniejsza chęć integracji. Każdy potrzebuje integracji, nieważne jak blisko kulturowo dany naród nam się wydaje. Niemcom wypracowanie programu integracji zajęło 20 lat – przypominała rozmówczyni Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem audycji był Piotr Pogorzelski.
Polskie Radio 24/kk/IAR
Dni: Wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_______________________
Data emisji: 21.05.2017
Godzina emisji: 10:15
Polecane
REKLAMA