Kolejki na granicy polsko-ukraińskiej. "To hańbiąca sprawa"
W Lublinie odbył się Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej. Wzięli w nim udział eksperci, działacze pozarządowi, naukowcy i dziennikarze z Polski i państw naszego regionu. Jednym z tematów kongresu była współpraca transgraniczna. Mówił o tym w audycji 7 Dni Wschód Paweł Prokop z Fundacji Inicjatyw Menadżerskich.
2017-10-01, 10:00
Posłuchaj
Paweł Prokop ocenił na ile oziębienie na poziomie międzypaństwowym między Kijowem a Warszawą wpływa na kontakty między partnerami z organizacji pozarządowych. - Moje doświadczenie w pracy samorządów, gmin albo organizacji pozarządowych wskazuje na to, że jeżeli współpraca oparta jest na zaufaniu i relacjach przyjacielskich, to wówczas sytuacja polityczna nie jest w stanie tego zepsuć – wyjaśnił gość.
Dodał, że ukraińscy partnerzy, samorządy i organizacje pozarządowe chcą podtrzymywać relacje z Polską. - To oczywiste. W pewnym sensie model samorządowy, który jest wdrażany na Ukrainie, wzorowany jest na polskim. Na początku lat 90. My także jeździliśmy do Niemiec, Francji i na podstawie obserwacji wypracowaliśmy nasz polski model. Na Ukrainie jest podobnie. Trzeba patrzeć na polskie doświadczenia i na końcu zbudować swój system – tłumaczył Prokop.
Odniósł się także do kwestii bezpośrednio dotyczących współpracy transgranicznej. - Możemy mówić tysiące rzeczy o wzajemnej przyjaźni, otwarciu i życzliwości, ale jak ktoś postoi 15 godzin na granicy to głęboko w nosie ma przyjaźń i współpracę, bo jest to dla niego przykre i upokarzające, zabijające pasję wspólnego działania – mówił gość. – Rozumiem, że że chronimy zewnętrznych granic UE, interesów ekonomicznych Polski i UE, ale czym innym jest ochrona, pewna racjonalność, a czym innym zwykła życzliwość i pewna logiczna logistyka – podkreślił Prokop.
Dodał, że nie jest w stanie zrozumieć fenomenu kolejek na granicy polsko-ukraińskiej. - To hańbiąca sprawa. Podobnie jak to, że w stosunku do naszych przyjaciół obowiązywały wizy. Na szczęście ta sprawa jest już rozwiązana. A historia absurdu uczy tego, że absurdy - wcześniej czy później - się kończą. I tu także jest możliwość działań pozarządowych we współpracy z władzami samorządowymi – podsumował.
REKLAMA
Gościem audycji był także politolog prof. Klaus Zimmer z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Piotr Pogorzelski.
Polskie Radio 24
REKLAMA
_____________________
7 dni: Wschód w Polskie Radio 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 1.10.17
Godzina emisji: 9:13
Polecane
REKLAMA