Jak bronić się przed rosyjską propagandą i dezinformacją?
Niemal 100 ekspertów przyjechało do Wojnowic koło Wrocławia na XIII konferencję "Polska Polityka Wschodnia 2017". Zastanawiali się nad tym, jak powinna wyglądać polska polityka wobec państw byłego ZSRR oraz jak przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie i dezinformacji. Gośćmi audycji "7 Dni Wschód" byli Katarzyna Chimiak ze Stowarzyszenia Za Wolną Rosję i Paweł Purski z portalu Eastbook.
2017-10-22, 10:00
Posłuchaj
Jak podkreśliła Katarzyna Chimiak w Rosji istnieje bardzo silna dominacja mediów propagandowych kontrolowanych przez Kreml, opozycyjne mają zaś dużo mniejszy zasięg. – Teoretycznie każdy może mieć dostęp do mediów niezależnych, jednak praktycznie docierają one do zaledwie 30 proc. odbiorców - powiedziała.
Według badań telewizja jest w Rosji podstawowym źródłem informacji, jednak zaufanie do niej maleje. – Ludzie są zmęczeni agresywną propagandą, która wzmocniła się po wydarzeniach na Ukrainie. Istotną rolę zaczyna zaś odgrywać internet – powiedziała gość audycji i dodała, że jeżeli chcemy walczyć z propagandą Kremla to bardzo istotne jest tworzyć mosty między ludźmi, ponieważ to umożliwia weryfikowanie pozyskanych informacji.
O walce z rosyjską propagandą mówił również Paweł Purski. – W Polsce potrzebna jest świadoma polityka w tym zakresie, dofinansowanie państwa i odpowiednia liczba ludzi. - Polska powinna udostępniać granty na weryfikację fałszywych informacji. Do tej pory jest to bowiem inicjatywa NGO – zauważył ekspert. - Innym sposobem na walkę z propagandą jest model regulowany, który działa w Niemczech. Polega on na karaniu za nieusunięcie nieprawdziwych treści - tłumaczył Purski.
Gospodarzem audycji był Piotr Pogorzelski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/kawa
________________________
7 dni: Wschód w Polskie Radio 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 22.10.17
REKLAMA
Godzina emisji: 9.06
Polecane
REKLAMA