Historia futbolu w carskiej Rosji i ZSRR

2018-04-22, 13:09

Historia futbolu w carskiej Rosji i ZSRR
Fragment okładki książki „Królowie strzelców – piłka w cieniu imperium”. Foto: Materiały promocyjne

14 czerwca w Rosji rozpoczną się piłkarskie mistrzostwa świata. Początki futbolu w carskiej Rosji i ZSRR były burzliwe. O rozwoju piłki nożnej na ziemiach rosyjskich mówił w audycji 7 Dni Wschód Zbigniew Rokita, autor książki „Królowie strzelców – piłka w cieniu imperium”.

Posłuchaj

22.04.2018 Zbigniew Rokita o historia rosyjskiego futbolu, cz. 1.
+
Dodaj do playlisty

Według Zbigniewa Rokity narodziny futbolu w Rosji to był bolesny proces. – Piłka nożna w Rosji była zacofana względem Zachodu, tak jak całe państwo rosyjskie. Carat nie sprzyjał rozwojowi futbolu. Władze obawiały się zrzeszeń, bojąc się, że mogą one mieć kontekst polityczny. Kolejnym problemem był społeczny odbiór tej dyscypliny – wyższe kręgi były sceptyczne do tego sportu. Dopiero w latach dziesiątych XX wieku rozpoczął się rozwój tej dyscypliny, ale nigdy nie udało się stworzenie ligi. Pierwszymi piłkarzami byli Brytyjczycy i Niemcy, którzy pracowali w miastach portowych – mówił ekspert.

– Bolszewicy dzielili dyscypliny sportowe na oparte na rywalizacji i na polegające na rywalizacji. Tę drugą kategorię wspierano, natomiast sporty o proweniencji zachodniej były dyskryminowane. Związek Radziecki był też izolowany sportowo na świecie. Warunki do rozwoju piłki nożnej na masową skalę powstały dopiero w czasie stalinizmu lat 30. Różne instytucje miały swoje drużyny, od siły patrona zależała siła klubu. Na przykład Beria robił wszystko, by Dynamo Moskwa wygrywało – wsadzał nawet swoich przeciwników sportowych do łagrów – powiedział Rokita.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Pogorzelski.

7 dni: Wschód w Polskie Radio 24 - wszystkie audycje

 Polskie Radio 24/kk

_____________________

Data emisji: 22.04.2018

Godzina emisji: 12:16

Polecane

Wróć do strony głównej