more_horiz

Debata Dnia: Parlament Europejski po raz kolejny zajmuje się Polską

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 22:00
Parlament Europejski po raz drugi w tym roku zajmuje się Polską. W środę ma przyjąć kolejną rezolucję. Projekt rezolucji wyraża zaniepokojenie przeciągającym się kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Gośćmi Debaty Dnia byli dr Paweł Kowal (były wiceminister spraw zagranicznych), dr Jacek Kucharczyk (Instytut Spraw Publicznych) i Tomasz Krawczyk (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).
Audio
  • 13.09.16 Dr Paweł Kowal: „Szansa na to, że dojdzie do jakiegoś porozumienia z Komisją Wenecką w sprawie Trybunału Konstytucyjnego już minęła”.
- To nie jest czas na pobłażliwość w sprawie przestrzegania podstawowych wartości UE - podkreślał wiceminister spraw zagranicznych Słowacji Ivan Korcok (na zdjęciu).
- To nie jest czas na pobłażliwość w sprawie przestrzegania podstawowych wartości UE - podkreślał wiceminister spraw zagranicznych Słowacji Ivan Korcok (na zdjęciu).Foto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Wtorek to drugi dzień wizyty delegacji Komisji Weneckiej w Polsce. Opinia, jaką wyrobią sobie przedstawiciele Komisji będzie znana 14 października.

Jak podkreślił dr Paweł Kowal, „szansa na to, że dojdzie do jakiegoś porozumienia z Komisją Wenecką w sprawie Trybunału Konstytucyjnego czy innych już minęła. - Mam wrażenie, że każdy okopał się na własnych stanowiskach – zaznaczył gość.

Dr Jacek Kucharczyk zwrócił z kolei uwagę, że „Komisja Wenecka nie przyjeżdża do Polski jako strona sporu”. - Komisja Wenecka została sprowadzona do Polski jako arbiter w tej sprawie i miała wypowiedzieć się jako niezależne ciało eksperckie i ocenić, na ile skojarzenia pod adresem rządu PiS są prawdziwe - podkreślił. - Komisja po tych wizytach wyraźnie powiedziała, że krytycy rządu mają rację. W tym sensie można ją opisać jako stronę sporu, ale nie jest to precyzyjny opis – wyjaśnił dr Kucharczyk.

Jak zaznaczył Tomasz Krawczyk, rząd liczył na to, że „kryzys w Europie jest tak wielostronny, a instytucje europejskie mają tyle spraw na głowie, że odechce im się zajmować Polską z uwagi na ważniejsze wyzwania”. - Testem była rekcja na Brexit. Wydawało się, że jak będzie Brexit to centrum uwagi w polityce europejskiej się przesunie i Polska będzie zapomniana. Ten scenariusz się nie sprawdza – wyjaśnił gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Zuzanna Dąbrowska.

Polskie Radio 24/pr

__________________

Data emisji: 13.09.16

Godzina emisji: 17:15

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem