"Wiecujący odwołują się do silnych emocji"
Uroczystości z okazji rocznicy odzyskania niepodległości odbywają się w całym kraju. W Warszawie jest aż dwadzieścia zgromadzeń i marszów. O wydarzeniach związanych z Świętem Niepodległości, a w szczególności o Marszu Niepodległości rozmawiali w Debacie Dnia Piotr Pałka Rebelya.pl, Krzysztof Pacewicz (Res Publica Nowa).
2016-11-11, 19:07
Posłuchaj
W stolicy odbyła się m.in. manifestacja Komitetu Obrony Demokracji, manifestacja środowisk antyfaszystowskich i Marsz Niepodległości. Ten ostatni przebiegł pod hasłem „Polska bastionem Europy” i zakończył się wiecem na błoniach Stadionu Narodowego.
– Stowarzyszenie Marsz Niepodległości związany silnie z Ruchem Narodowym, na emocji imigranckiego lęku gra od dłuższego czasu, częściowo słusznie – mówił Piotr Pałka. – Jest pewną metodą wiecujących, że odwołują się do silnych emocji, przerysowują i używają mocnych słów. Takie same słowa padają na marszach KOD – podkreślał.
Zdaniem Krzysztofa Pacewicza, mamy do czynienia z bardzo niebezpiecznym procesem, który choć trwa od kliku lat, obecnie przybrał nową postać.
– Nic dziwnego, że triumfujący nacjonaliści nie czują już potrzeby niszczenia systemu, skoro sami ustawili się w samym jego środku – powiedział w Debacie Dnia Krzysztof Pacewicz. – To przerażające, jak bardzo debata publiczna przez ostatnie kilka lat przesunęła się w stronę skrajnego nacjonalizmu balansującego na granicy faszyzmu – podsumował.
REKLAMA
W Debacie Dnia również o przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszonym z okazji Święta Niepodległości oraz reakcjach świata na wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Więcej w całym programie.
Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA
Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
______________________
Data emisji: 11.11.2016
Godzina emisji: 17.18
REKLAMA
REKLAMA