Sejm za powołaniem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie

Powstanie komisja weryfikacyjna, badająca warszawską reprywatyzację. Taką decyzję podjął w piątek Sejm. Celem ustawy jest ostateczne uregulowanie praw do nieruchomości położonych w Warszawie oraz roszczeń byłych właścicieli, którym własność odebrano na podstawie tak zwanego Dekretu Bieruta, a następnie zwrócono z naruszeniem prawa. O komisji mówili w Debacie Dnia Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita), Piotr Skwieciński (wPolityce.pl) i Marcin Celiński (Liberte).

2017-02-10, 18:29

Sejm za powołaniem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie
- W sprawie reprywatyzacji polskie państwo zostało upokorzone; państwo nie może przegrywać z grupą cwaniaczków i przestępców - powiedział w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Zapewnił, że komisja weryfikacyjna mieści się w polskim porządku prawnym.Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj

10.02.2017 Debata Dnia: powstanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy. Goście:  Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita), Piotr Skwieciński (wPolityce.pl) i Marcin Celiński (Liberte).
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Pietrygi, komisja ma dwie słabości. Pierwszą jest to, że kilkanaście osób nie będzie w stanie rozpatrzyć czterech tys. decyzji reprywatyzacyjnych. – Wydaje mi się, że zajmie się kilkoma sprawami, które maja podłoże polityczne – ocenił. Dodał, że kontrowersje budzi również jej status i szerokie uprawnienia. – Nadają jej skuteczności, ale są łatwym celem do odstrzału prawnego – zaznaczył.


Od lewej:  Marcin Celiński (Liberte) i Piotr Skwieciński (wPolityce.pl) i Robert Bogdański; Foto: PR24/JW Od lewej: Marcin Celiński (Liberte) i Piotr Skwieciński (wPolityce.pl) i Robert Bogdański; Foto: PR24/JW

W ocenie Celińskiego, komisja, która łączy uprawnienia sądownictwa administracyjnego i prokuratury nie jest dobra ustrojowo. – Jest niekonsekwencja w procedurze tej komisji. To sytuacja taka, że może ona uchylać decyzje sądów administracyjnych, po czym od tej decyzji służy odwołanie do tegoż właśnie sądu – tłumaczył.

Piotr Skwieciński wskazywał z kolei, że komisja nie wywrze skutku na kształt ustrojowy państwa, bo jest bytem epizodycznym. Podkreślił, że niezależnie od intencji politycznych, powołanie takiego ciała „winduje” tę sprawę znacznie wyżej, w kwestii priorytetów. 

Goście odnieśli się również do politycznych konsekwencji afery reprywatyzacyjnej. Celiński mówił, że dla Hanny Gronkiewicz-Waltz to koniec kariery w Warszawie. Dodał, że odpowiedzialność polityczną za całą sytuację ponosi Platforma Obywatelska. – Kto poniesie odpowiedzialność karną, to już jest w rękach prokuratora. Skwieciński wyjaśniał, że afera zdarła z prezydent stolicy „mit efektywnej menadżerki”. – Wyłania się obraz pani, która nie kontrolowała swoich pracowników, nie zdawała sobie sprawy z konsekwencji swoich decyzji i zaniechań. Z Hanną Gronkiewicz-Waltz pożegnamy się na zawsze, stała się obciążeniem wyborczym – podsumował.

REKLAMA

W skład komisji weryfikacyjnej ma wejść nominowany przez premiera przewodniczący oraz 8 członków, powoływanych i odwoływanych przez Sejm. Komisja będzie mogła utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną, czyli uznać słuszność zwrotu nieruchomości, lub uchylić ją i podjąć decyzję, pozwalającą odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie miała również prawo uchylenia decyzji reprywatyzacyjnej i przekazania jej do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał. Ponadto, kompetencją komisji będzie stwierdzenie wydania decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała ona nieodwracalne skutki prawne.

W rozmowie także o wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na temat frankowiczów oraz polskiej polityce zagranicznej.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Robert Bogdański.

REKLAMA

Polskie Radio 24/IAR/ip

Debata Dnia - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 10.02.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 17:18


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej