Debata Dnia: Mit Żołnierzy Wyklętych
Komunistyczna propaganda nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”, "zdrajcami", "bandytami". Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie. Niektórych sądzono w procesach pokazowych. Od 2011 roku 1 marca obchodzone jest ich święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O miejscu Żołnierzy Wyklętych w historii Polski mówili goście Debaty Dnia: Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie) i Tomasz Walczak (Super Express).
2017-03-01, 18:23
Posłuchaj
debatyJak wskazywał Stankowski, ustanowienie Dnia Pamięci i coroczne obchody są reakcją władz państwowych na to, co urodziło się spontanicznie w społeczeństwie. – Możemy przywołać choćby kibiców, którzy odwołują się do tych wartości. To bardzo dobrze, bo budujemy Polskę na prawdzie – ocenił. Dodał także, że święto budzi kontrowersje przede wszystkim wśród tych, którzy są związani z oprawcami Żołnierzy Wyklętych.
Zdaniem Walczaka, budując taki mit i stawiając działaczy antykomunistycznego podziemia na panteonie narodowym, trzeba zdecydować, kto będzie bohaterem. – Niestety Żołnierze Wyklęci to rozległy nurt różnych organizacji, ludzi o rożnym pochodzeniu i celach politycznych. Sprowadzanie tego do nieskazitelnego bohaterstwa jest krzywdą dla tych postaci, które rzeczywiście mocno się zasłużyły. A ich kosztem buduje się legendę takich osób, jak „Bury” czy „Ogień” – wskazywał.
W rozmowie także o kandydaturze Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej oraz reformie sądownictwa.

Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Konrad Kołodziejski.
Polskie Radio 24/ip
___________________
Data emisji: 01.03.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 17:18
Debata Dnia - wszystkie audycje
REKLAMA