Donald Tusk pozostanie szefem RE. „Nie ma zaskoczenia”
Przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli wybrali Donalda Tuska na drugą, dwuipółletnią kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Przeciwna kandydaturze byłego szefa polskiego rządu była obecna premier, Beata Szydło. W Debacie Dnia sprawę komentowali Piotr Zaremba z tygodnika „wSieci” i Wojciech Przybylski z „Res Publiki”.
2017-03-09, 18:14
Posłuchaj
9.03.17 Donald Tusk pozostanie szefem RE. „Nie ma zaskoczenia”
Dodaj do playlisty
Prawo i Sprawiedliwość już wcześniej nie udzieliło poparcia Donaldowi Tuskowi i forsowało kandydaturę europarlamentarzysty Jacka Saryusza-Wolskiego, który w ostatnich dniach opuścił Platformę Obywatelską i Europejską Partię Ludową. W ocenie Piotra Zaremby, wybór Tuska na kolejną kadencję był jednak oczywisty.
– Trudno być zaskoczonym taką decyzją przywódców UE. Gdyby rząd chciał realnie „wywrócić” kandydaturę Tuska, powinien był rozpocząć swoje działania znacznie wcześniej. Nie wiadomo jednak, czy to by poskutkowało. Trudno byłoby o poparcie np. Viktora Orbana, który choć uważany jest za sprzymierzeńca obecnego rządu, to w sprawach europejskich często jest solidarny z Europejską Partią Ludową – komentował publicysta „wSieci”.
Zdaniem Wojciecha Przybylskiego, brak poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska to element polityki wewnątrzkrajowej. – W polityce rządu PiS dominują czynniki wewnętrzne. Sprawy zagraniczne są determinowane polityką krajową – mówił gość Polskiego Radia 24. Jak dodawał Piotr Zaremba, jednym z powodów takiego działania polskich władz jest obawa przed powrotem Tuska do rodzimej polityki. – PiS boi się, że po drugiej kadencji na stanowisku szefa RE były premier wystartuje w wyborach prezydenckich – wskazywał publicysta.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem Debaty Dnia był Grzegorz Osiecki.
Polskie Radio 24/mp
Debata Dnia w Polskim Radiu 24
___________________
REKLAMA
Data emisji: 9.03.17
Godzina emisji: 17.16
REKLAMA