Komisja weryfikacyjna przesłuchała pierwszych świadków. Komentarze
Po ośmiu godzinach obrad komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zakończyła w poniedziałek swoje pierwsze posiedzenie. Przesłuchano dwóch świadków, trzeci odmówił zeznań, za co został ukarany grzywną. Szef komisji Patryk Jaki zarządził przerwę do 29 czerwca. O komisji weryfikacyjnej mówili w Polskim Radiu 24 Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna) i Andrzej Gajcy (Onet.pl).
2017-06-26, 18:00
Posłuchaj
Zeznania przed komisją weryfikacyjną złożyli były pracownik Biura Gospodarki Nieruchomościami Krzysztof Śledziewski i były zastępca dyrektora stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jerzy Mrygoń. Komisja ukarała grzywną w wysokości 3 tys. zł byłą naczelnik w BGN Gertrudę Jakubczyk-Furman za odmowę zeznań.
Zdaniem Andrzeja Gajcego zadaniem komisji weryfikacyjnej jest rozwiązanie afery reprywatyzacyjnej, ale jej praca ma też podtekst polityczny. - Dzika reprywatyzacja to poważna afera, dobrze, że tę sprawę się w końcu się rozwiązuje. Dzisiejsze zeznania świadków wprost obciążają Hannę Gronkiewicz-Waltz, ponieważ stwierdzili, że pani prezydent miała wiedzę o zwrotach wrażliwych społecznie nieruchomości. Najlepszym rozwiązaniem dla Gronkiewicz-Waltz byłoby stanięcie przed komisją lub kamerami i odpowiedzenie na poważne pytania – mówił dziennikarz.
Z kolei Jakub Majmurek wyrażał sceptycyzm czy komisja weryfikacyjna rozwiąże problem reprywatyzacji. – Jest wiele wątpliwości co do konstytucyjności komisji i jej umocowania w polskim porządku prawnym. To nie są tylko zastrzeżenia prezydent Warszawy. Komisja przyjęła założenie, że reprywatyzacja jest problemem tylko tam, gdzie zostało złamane prawo. Wiele dramatów reprywatyzacji miało miejsce tam, gdzie przekazanie nieruchomości było zgodne z prawem – problemem jest sama logika reprywatyzacji. Komisja nie naprawi krzywd reprywatyzacji – stwierdził publicysta.
W opinii Gajcego nawet Platforma Obywatelska nie jest w stanie bronić Hanny Gronkiewicz-Waltz. – Dyskusja opiera się na odpieraniu zarzutów politycznych. Jest też pytanie dlaczego służby nie reagowały, gdy oddawano działki w centrum Warszawy za bezcen. W kuluarach oficerowie mówią, że w CBA było zalecenie, by spraw warszawskich nie ruszać – wskazywał gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Według Majmurka zeznania świadków tylko potwierdzają informacje, które od dawna były znane nt. reprywatyzacji. – Zgodziłbym się z Patrykiem Jakim, że skandalem jest nacisk na oddawanie publicznej własności. Prezydent Warszawy ponosi polityczną odpowiedzialność za reprywatyzację. Ktokolwiek nie wystartuje teraz z ramienia PO na prezydenta Warszawy, to reprywatyzacje będzie się za nim ciągnęła. W tym kontekście mówi się najczęściej o Rafale Trzaskowskim – powiedział komentator.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Piotr Wąż.
Polskie Radio 24/kk/PAP
REKLAMA
____________________
Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 26.06.2017
Godzina emisji: 17:07
REKLAMA